Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry vecer. Zkousim novou funkci v php ale nejak nefunguje jak by asi mela. Trida se porad naita i kdyz neexistuje. Mrkne na to prosim nekdo?
function __autoload($class){ if(class_exists($class)) error("Class: $class Not Found!"); else include_once(dirname(__FILE__).'/class/'.$class.'.php'); }
function __autoload($class){ include(dirname(__FILE__).'/class/'.$class.'.php'); }Funkce class_exists($class) se totiž pokouší třídu natáhnout. V autoloaderu nemá co pohledávat.
Může mi někdo ještě objasnit tuto chybu, kterou vrací tento kód?
class foo { public $convert; public function __construct() { $this->convert = 'text'; } public function __toString() { return $this->convert; } } if(class_exists(foo)) { echo "existuje"; } else { echo "neexistuje"; } Notice: Use of undefined constant foo - assumed 'foo' in /var/www/index.php on line 102 existujeDíky
if(class_exists('foo')) //vs if(class_exists(foo))…to musí být vidět i při rozumě vysvícené syntaxi
class foo { public $convert; public function __construct() { return 'Výsledný text'; } public function __toString() { return $this->convert; } } echo new foo();Pokud budu chtít vrátit z nějaké funkce text Výsledný text tak to napíšu na řádků 5
function foo() { return 'Výsledný text'; } echo foo();Tak že nějaký autoload na funkce by se mi fakt šikl..
class foo { public function __toString() { return 'Výsledný text'; } } echo new foo();
void
(a obecně je to prostě tak). A v té class je úplně zbytečný.public
.echo new foo($pdo, $val)a nebudu pouzivat konstruktor tak by me zajimalo jak vy ta class mela vypadat.. Díky
return 'Výsledný text';
echo new foo($pdo, $val)
není zrovna typické využít, nebo dokonce nějaká výhoda. OOP je „kapánek“ o něčem jiném.class
, nemá v tomto stadiu vůbec význam, pokud nezačneš sám a to od píky…Zameť si před vlastním prahem, tvé reakce taky nejsou zrovna šup-šup…To nebylo myšleno nijak zle.. ;)
class map{ public $pdo; public function __construct($pdo){ $this->pdo = $pdo; } public function __toString(){ $pdo = $this->pdo; $result = false; $result .= '<ul id="menu">'; foreach($pdo->query('SELECT * FROM `menu` WHERE `parent` = 0') as $row){ $result .= '<li>'.$row['name'].'</li>'; $result .= '</ul>'; } return $result; } } echo New map($pdo); nebo tento zápis class map{ public $str; public function __construct($pdo){ $result = false; $result .= '<ul id="menu">'; foreach($pdo->query('SELECT * FROM `menu` WHERE `parent` = 0') as $row){ $result .= '<li>'.$row['name'].'</li>'; $result .= '</ul>'; $this->str = $result; } } public function __toString(){ return $str; } } echo New map($pdo);Děkuji za info...
htmlspecialchars()
.
Zkus udělat něco mezi. Snad přitom pochopíš, co patří do konstruktoru (vytváříš objekt třídy Map
) a co do prezentující metody. Ten objekt nejspíš bude obsahovat seznam položek získaných z DB ve formě pole.
metoda __toString()
bude tato data prezentovat, na toto pole tedy aplikuješ zmíněnou funkci htmlspecialchars()
a obalíš příslušnými značkami HTML. To se dá udělat jedním příkazem.
Když to tak rozdělíš, budeš to mít ještě kratší, ale hlavně se to bude chovat jako objekt.
Je dobrým zvykem pojmenovávat třídy s velkým písmenem na začátku. Budeš si s námi (i s učebnicemi) lépe rozumět. Naopak operátor new
se obvykle píše malými.
Když to tak rozdělíš, budeš to mít ještě kratší, ale hlavně se to bude chovat jako objekt.Teto vete vubec nerozumi jak to myslis. Hodne rad bych to mel kratsi ;)
<?php class Map{ private $menu; public function __construct($pdo,$parent){ $prep=$pdo->prepare('SELECT `name` FROM `menu` WHERE `parent` = ?;'); $prep->execute(array($parent)); $this->menu=$prep->fetchAll(PDO::FETCH_COLUMN, 0); } public function __toString(){ return '<ul id="menu"><li>'.implode("</li>\n<li>",array_map('htmlspecialchars',$this->menu))."<li></ul>\n"; } } echo new Map($pdo,0);Všimni si, že jsem v konstruktoru vytvořil objekt a zároveň ho naplnil daty. Můžeš a nemusíš udělat další metody, které přidají nebo odeberou další položky; metody, které to po změnách uloží zpět do DB apod. Metoda
__toString()
toto pole přemění na finální HTML. Pro názornost jsem tam vložil i funkci htmlspecialchars(), ale pokud je to jen menu, tak tam být nemusí.
Doporučuji striktně oddělovat práci s databází a generování výstupu. Vyplatí se to.
Všimni si, že jsem doplnil parametr $parent
. Tím se sice konstruktor natáhl o 2 řádky, ale stal se obecnější.
Bude se to chovat podivně, pokud menu bude prázdné, ale nechtělo se mi vymýšlet další redukční funkci - implode()
snad postačí.
class Map { private $result; public function query($pdo) { $this->result = $pdo->query('SELECT * FROM `menu` WHERE `parent` = 0'); } public function echo() { echo "<ul class=\"menu\">\n"; foreach($this->result as $row) { echo '<li>', $row['name'], "</li>\n"; } echo "</ul>\n"; } public function __toStrig() { ob_start(); $this->echo(); return ob_get_clean(); } } $map = new Map(); $map->query($pdo); $map->echo();Protože až budeš chtít nastavit parent, před dotázáním se databáze, uděláš to takle:
class Map { private $result; private $parent = 0; public function setParent($parent) { $this->parent = $parent; } public function query($pdo) { $q = $pdo->prepare('SELECT * FROM `menu` WHERE `parent` = :parent'); $q->bindParam(':parent', $this->parent, PDO::PARAM_INT); $this->result = $q->execute(); } public function echo() { echo "<ul class=\"menu\">\n"; foreach($this->result as $row) { echo '<li>', $row['name'], "</li>\n"; } echo "</ul>\n"; } public function __toStrig() { ob_start(); $this->echo(); return ob_get_clean(); } } $map = new Map(); $map->setParent(3); $map->query($pdo); $map->echo();
2> /dev/null
a je to hotové __toStrig()
nemusí být, tak důležité…
__toStrig()
je jen syntaktický cukr, který mi například umožňuje vkládat identifikátory objektů přímo do Heredoc. Je to velmi pohodlné. Pochopím, pokud se to pravověrným programátorům nebude líbit, ale mně to vyhovuje.
__toString()
nelogický. Metoda __toString() nám stále zůstane na jednoduchý export stringu.
Tiskni
Sdílej: