Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
array( "Restartovat Apache?"=>restart_apache, "Restartovat Mysql?"=>restart_mysql, "Restartovat Exim?"=>restart_exim )
declare -A array array["restart_apache"]="Restartovat Apache?" array["restart_mysql"]="Restartovat MySQL?" array["restart_exim"]="Restartovat Exim?"nebo jak zněla otázka?
Asociativni pole až bash verze 4:Takovou starou verzi patrně už nikde neseženu Jinak toho jsem se bál, že to nejde:( Jinak mám jesště takový dotaz, mám for..
array=(aaa bbb ccc ddd eee fff ggg hhh iii jjj kkk) for ((i=0; i<${#array[*]}; i++)) vypisuje aaa bbb ccc ddd atd..ale když potřebuji načíst každý třetí parametr z toho pole tak se mu nechce
for ((i=0; i<${#array[*]}; i+3)) potrebuji vypsat aaa ddd hhh atd..Co dělám blbě? i+3 přece musí fungovat.. ne? Díky
i+=3
je lepší, a zkus přijít na to proč
i+=3 je lepší, a zkus přijít na to pročTak to fakt nedává smysl, ted jsem zjistil ze funguje i tohle i=i+3 coz i chápu ale i+=3 je prece matematicky nesmysl, ne?
i=i+3
= i+=3
.
a += b
' je v C i v aritmetické expanzi bashe (která z C operátory převzala) zkratka za 'a = a + b
'.
PHP je jazyk, ve kterem pise kazda lama a pak to tak dopada
Ne že by na syntaxi PHP nebylo co kritizovat, ale oproti syntaxi Bourne shellu je to v podstatě přehledný a logicky vystavěný jazyk. Ale to je nejspíš cokoli kromě Perlu… :-)
dialog
?
Osobně však dávám přednost příkazům
rcapache2 restart
rcmysql restart
rcexim restart
systemctl restart foobar.service
for i in /etc/init.d/*; do alias rc`basename "$i"`='sudo '"$i"''; doneTak to mám v
~/.bash_alias
skeleton
a podadresáře.
Tiskni Sdílej: