Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Python je jazyk interpretovanýKompilovaný do bajtkódu. To jen pro detailisty :).
Víš vůbec, že některé ARM procesory umí nativně běžet Javovský bytekód?Nejenom že to velice dobře vím, ale přímo jsme čekal jestli vypálíš tuhle blbost aniž bys přečetl co jsem vlastně psal. Javovský bytekód je (teoreticky) strojovým kódem takové architektury, moje argumentace platí stejně. Prakticky to nijak zázračně nefungovalo a proto se to nikdy neujalo. Jako argument je to spíš odstrašující příklad proč se java bez JVMka provozovat nedá.
Stejnětak cython není nyní 100% kompatibilní s pythonem, ale je to vývojový cíl (verze 1.0 být má).Jasně, přístí verze bude dokonalá. Kde já jsem to jen slyšel… Opravdu věříš tomu že existuje nějaky zázračný všelék a že všichni ostatní tvůrci interpretovaných jazyků jsou blbci nebo spiklenci?
Co až kompatibilitu dokončí, co se stane? Bude python kompilovaný nebo interpretovaný? Nebo se zhroutí svět?Pokud věříš na rozbití celosvětového spiknutí tvůrců interpretovaných jazyků, tak se ti asi opravdu zhroutí svět. Jinak bude záležet jak se autoři cythonu postaví k omezením které klade statická kompilace – buď to bude zase jen omezená podmnožina funkčnosti pythonu nebo to bude obsahovat funkční ekvivalent interpretru včetně mizerného výkonu. Python prostě dovoluje dělat operace které předem zkompilovat nejdou. Nicméně takový zakompilovaný interpret je podle mojí filozofie spustitelný stroják a není na tom nic špatného. Naopak, přesně to ilustruje proč je "kompilování" nezkompilovatelného kódu kokotina. (Pomíjím že zakompilený interpret se hodí z jiných důvodů než honění si kompilačního trika.)
protože architektura JAVY je pomalá (stack based) a tedy její interpretování může být stejném hardware někdy rychlejší, než nativní běh.Neni to co rikal Radon?
Což jen dokazuje, že být "nativní" samo o sobě ještě nezaručuje rychlost (ani nic jiného).Nedokazuje. To ze je JVM bajtkod nativni na nejake obskurni HW architekture jeste neznamena, ze pobezi rychleji nez nativni kod na nejake jine architekture. Nativni kod je rychlejsi uz z definice. (A JIT preklada do nativniho kodu, takze to jde opravdu mimo ten argument.) Zbytek nema cenu komentovat - ty se proste chces hadat.
Hlavním smyslem Cythonu není začít jazyk kompilovat…Čili se dostáváš k tomu co jsem říkal na začátku, že taková "kompilace" jen pro fantazii většího výkonu je pikačovina. Nic jiného jsem netvrdil ani o cythonu (potažmoy PyPy a PsyCo) ani o interpretovaných jazycích vůbec.
Jedná se pouze na draft, návrhy a připomínky posílejte do /dev/nullPoslal jsem ti hromadu připomínek, tak se snaž :).
Áha, takže jsme zpět u akademických kydů ;)Já myslel, že ty tu vedete celou dobu :D.
Opravdu si myslíš, že to, jak se jazyk vyvíjí, je určeno pouze standardemNějak takové tvrzení nemůžu najít v jeho příspěvcích. Že by sis to vycucal z prstu?
Ale jako cvičení by to taky mělo zůstat.Když by se tím řídil každý , tak by nedocházelo k žádnému pokroku.
Tiskni
Sdílej: