Byla vydána zářijová aktualizace aneb nová verze 1.83 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.83 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Oficiálně byl vydán Android 14. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Google na akci Made by Google '23 (YouTube) představil novinky v kolekci produktů Pixel: hodinky Pixel Watch 2 a telefony Pixel 8 a Pixel 8 Pro s čipem Tensor G3, Androidem 14 a 7letou softwarovou podporu.
Byla vydána nová verze 9.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Nově ve výchozím stavu ssh-keygen generuje Ed25519 klíče. Do ssh byla přidána možnost obfuskace časováním stisknutí kláves (keystroke timing obfuscation).
Konference OpenAlt 2023 proběhne o víkendu 11. a 12. listopadu v Brně. Přihlásit přednášky lze do neděle 8. října 23:59.
V X.Org v libX11 do 1.8.7 a libXpm do 3.5.17 bylo nalezeno a v upstreamu opraveno 5 bezpečnostních chyb (CVE-2023-43785, CVE-2023-43786, CVE-2023-43787, CVE-2023-43788 a CVE-2023-43789). Dvě nejstarší jsou s námi 35 let. Obsaženy byly již v X11R2 vydaném v únoru 1988.
Byly publikovány informace o bezpečnostní chybě Looney Tunables aneb CVE-2023-4911 v glibc ld.so. Útočník ji může využít k lokální eskalaci práv. Vyzkoušeno na výchozích instalacích linuxových distribucí Fedora 37 a 38, Ubuntu 22.04 a 23.04 a Debian 12 a 13. Chyba byla do glibc zavlečena v dubnu 2021. Detaily v txt.
Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Python je jazyk interpretovanýKompilovaný do bajtkódu. To jen pro detailisty :).
Víš vůbec, že některé ARM procesory umí nativně běžet Javovský bytekód?Nejenom že to velice dobře vím, ale přímo jsme čekal jestli vypálíš tuhle blbost aniž bys přečetl co jsem vlastně psal. Javovský bytekód je (teoreticky) strojovým kódem takové architektury, moje argumentace platí stejně. Prakticky to nijak zázračně nefungovalo a proto se to nikdy neujalo. Jako argument je to spíš odstrašující příklad proč se java bez JVMka provozovat nedá.
Stejnětak cython není nyní 100% kompatibilní s pythonem, ale je to vývojový cíl (verze 1.0 být má).Jasně, přístí verze bude dokonalá. Kde já jsem to jen slyšel… Opravdu věříš tomu že existuje nějaky zázračný všelék a že všichni ostatní tvůrci interpretovaných jazyků jsou blbci nebo spiklenci?
Co až kompatibilitu dokončí, co se stane? Bude python kompilovaný nebo interpretovaný? Nebo se zhroutí svět?Pokud věříš na rozbití celosvětového spiknutí tvůrců interpretovaných jazyků, tak se ti asi opravdu zhroutí svět. Jinak bude záležet jak se autoři cythonu postaví k omezením které klade statická kompilace – buď to bude zase jen omezená podmnožina funkčnosti pythonu nebo to bude obsahovat funkční ekvivalent interpretru včetně mizerného výkonu. Python prostě dovoluje dělat operace které předem zkompilovat nejdou. Nicméně takový zakompilovaný interpret je podle mojí filozofie spustitelný stroják a není na tom nic špatného. Naopak, přesně to ilustruje proč je "kompilování" nezkompilovatelného kódu kokotina. (Pomíjím že zakompilený interpret se hodí z jiných důvodů než honění si kompilačního trika.)
protože architektura JAVY je pomalá (stack based) a tedy její interpretování může být stejném hardware někdy rychlejší, než nativní běh.Neni to co rikal Radon?
Což jen dokazuje, že být "nativní" samo o sobě ještě nezaručuje rychlost (ani nic jiného).Nedokazuje. To ze je JVM bajtkod nativni na nejake obskurni HW architekture jeste neznamena, ze pobezi rychleji nez nativni kod na nejake jine architekture. Nativni kod je rychlejsi uz z definice. (A JIT preklada do nativniho kodu, takze to jde opravdu mimo ten argument.) Zbytek nema cenu komentovat - ty se proste chces hadat.
Hlavním smyslem Cythonu není začít jazyk kompilovat…Čili se dostáváš k tomu co jsem říkal na začátku, že taková "kompilace" jen pro fantazii většího výkonu je pikačovina. Nic jiného jsem netvrdil ani o cythonu (potažmoy PyPy a PsyCo) ani o interpretovaných jazycích vůbec.
Jedná se pouze na draft, návrhy a připomínky posílejte do /dev/nullPoslal jsem ti hromadu připomínek, tak se snaž :).
Áha, takže jsme zpět u akademických kydů ;)Já myslel, že ty tu vedete celou dobu :D.
Opravdu si myslíš, že to, jak se jazyk vyvíjí, je určeno pouze standardemNějak takové tvrzení nemůžu najít v jeho příspěvcích. Že by sis to vycucal z prstu?
Ale jako cvičení by to taky mělo zůstat.Když by se tím řídil každý , tak by nedocházelo k žádnému pokroku.
Tiskni
Sdílej: