Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Python je jazyk interpretovanýKompilovaný do bajtkódu. To jen pro detailisty :).
Víš vůbec, že některé ARM procesory umí nativně běžet Javovský bytekód?Nejenom že to velice dobře vím, ale přímo jsme čekal jestli vypálíš tuhle blbost aniž bys přečetl co jsem vlastně psal. Javovský bytekód je (teoreticky) strojovým kódem takové architektury, moje argumentace platí stejně. Prakticky to nijak zázračně nefungovalo a proto se to nikdy neujalo. Jako argument je to spíš odstrašující příklad proč se java bez JVMka provozovat nedá.
Stejnětak cython není nyní 100% kompatibilní s pythonem, ale je to vývojový cíl (verze 1.0 být má).Jasně, přístí verze bude dokonalá. Kde já jsem to jen slyšel… Opravdu věříš tomu že existuje nějaky zázračný všelék a že všichni ostatní tvůrci interpretovaných jazyků jsou blbci nebo spiklenci?
Co až kompatibilitu dokončí, co se stane? Bude python kompilovaný nebo interpretovaný? Nebo se zhroutí svět?Pokud věříš na rozbití celosvětového spiknutí tvůrců interpretovaných jazyků, tak se ti asi opravdu zhroutí svět. Jinak bude záležet jak se autoři cythonu postaví k omezením které klade statická kompilace – buď to bude zase jen omezená podmnožina funkčnosti pythonu nebo to bude obsahovat funkční ekvivalent interpretru včetně mizerného výkonu. Python prostě dovoluje dělat operace které předem zkompilovat nejdou. Nicméně takový zakompilovaný interpret je podle mojí filozofie spustitelný stroják a není na tom nic špatného. Naopak, přesně to ilustruje proč je "kompilování" nezkompilovatelného kódu kokotina. (Pomíjím že zakompilený interpret se hodí z jiných důvodů než honění si kompilačního trika.)
protože architektura JAVY je pomalá (stack based) a tedy její interpretování může být stejném hardware někdy rychlejší, než nativní běh.Neni to co rikal Radon?
Což jen dokazuje, že být "nativní" samo o sobě ještě nezaručuje rychlost (ani nic jiného).Nedokazuje. To ze je JVM bajtkod nativni na nejake obskurni HW architekture jeste neznamena, ze pobezi rychleji nez nativni kod na nejake jine architekture. Nativni kod je rychlejsi uz z definice. (A JIT preklada do nativniho kodu, takze to jde opravdu mimo ten argument.) Zbytek nema cenu komentovat - ty se proste chces hadat.
Hlavním smyslem Cythonu není začít jazyk kompilovat…Čili se dostáváš k tomu co jsem říkal na začátku, že taková "kompilace" jen pro fantazii většího výkonu je pikačovina. Nic jiného jsem netvrdil ani o cythonu (potažmoy PyPy a PsyCo) ani o interpretovaných jazycích vůbec.
Jedná se pouze na draft, návrhy a připomínky posílejte do /dev/nullPoslal jsem ti hromadu připomínek, tak se snaž :).
Áha, takže jsme zpět u akademických kydů ;)Já myslel, že ty tu vedete celou dobu :D.
Opravdu si myslíš, že to, jak se jazyk vyvíjí, je určeno pouze standardemNějak takové tvrzení nemůžu najít v jeho příspěvcích. Že by sis to vycucal z prstu?
Ale jako cvičení by to taky mělo zůstat.Když by se tím řídil každý , tak by nedocházelo k žádnému pokroku.
Tiskni
Sdílej: