Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
/** * @file kontrolni.c */ void hello(void) { printf("Hello, library world.\n"); }Tu si prelozim a nahraju jako dynamicky sdilenou knihovnu kontrolni.so:
gcc -Wall -fPIC -c kontrolni.c gcc -shared -Wl,-soname,kontrolni.so.0 -o kontrolni.so.0.0.1 kontrolni.oNo a dle nekolika manualu jsem se znazil tu mou fci hello z knihovny kontrolni.so zavolat:
typedef void* (*arbitrary)(); arbitrary my_function; void* handle = dlopen(0,RTLD_NOW|RTLD_GLOBAL); *(void**)(&my_function) = dlsym(handle,"hello"); my_function(); dlclose(handle);Nasel jsem si i manual, kde se vola fce takto:
void *handle; int *iptr, (*fptr)(int); /* open the needed object */ handle = dlopen("/usr/home/me/libfoo.so", RTLD_LOCAL | RTLD_LAZY); /* find the address of function and data objects */ *(void **)(&fptr) = dlsym(handle, "my_function"); iptr = (int *)dlsym(handle, "my_object"); /* invoke function, passing value of integer as a parameter */ (*fptr)(*iptr);Jenomze jsem se jeste nedocet, co by mely byt ty data objects. POstradam nejaky konkretni priklad. Mohl by mi nekdo ukazat svetlo v tunelu a navest me? :) Fakt nevim, co delam spatne.
Řešení dotazu:
#include <kontrolni.h> int main(void) { hello(); return 0; }kde v kontrolni.h je příslušná deklarace hello a pak gcc -o program program.o -lkontrolni Pokud chceš napoak otevřít knihovnu až za běhu pomocí dlopen(), tak první argument je jméno souboru s knihovnou, tedy "/cesta/někam/kontrolni.so". NULL znamená otevřít tímto způsobem sám program, aby mohl hledat symboly sám v sobě (což má smysl pouze při linkování s --export-dynamic); 0 je totéž co NULL + zblbost C++... Konvence pojmenování je (a) Dynamická knihovna s verzovaným interface: libfoo.so.1.2.3, kde čísla definují verze interface, viz sekci Versioning v dokumentaci libtoolu. (b) Dynamická knihovna, kde se na verzování interface nehraje, protože není kompatibilní s předchozími ani následujícími: libfoo-1.2.3.so, kde 1.2.3 je prostě verze. (c) Dynamický modul pro dlopen()ování: foo.so, bez lib a bez verzí (případné verzování se tady řeší až něčím, co se po otevření modulu najde uvnitř). Důvod prefixu lib v (a) a (b) je, že ho linker zase odstraňuje, tj. -lfoo hledá libfoo; taky ti v tom případě něco musí udělat ten smylink z libfoo.so.0 na libfoo.so.0.0.0 (normálně ldconfig) a ta knihovna musí být v LD_LIBRARY_PATH nebo musíš použít -rpath (což ostatně platí i pro dlopenování, i když tam se spíš používá plná cesta, případně můžeš napsat "./kontrolni.so" pro aktuální adresář). Název kontrolni.so.0.0.0 do toho nezapadá a opět těžko říci, o kterou z tech tří věci se snažíš. Konečně, ta deklarace arbitrary je blbě, pokud funkce vrací void, protože ji máš deklarovánu jako funkci vracející ukazatel (navíc nemá deklarovány argumenty), a program neřeší kontrolu chyb, ani nepíšeš, co vlastně nefunguje, takže těžko říci. Mi to po opravení chyb a upravení na případ (c) normálně funguje.
void (*my_function)(void); //PRoc takovato deklarace? Potoze fce hello je deklarovana jako void hello(void) void* handle = dlopen("/home/.../.../Vyvoj_C/libkontrolni.so", RTLD_NOW); //misto tri tecek je cesta k souboru if(handle==NULL) { fputs (dlerror(), stderr); exit(1); } my_function = dlsym(handle,"hello"); if(my_function==NULL) { fputs(error, stderr); exit(1); } my_function(); dlclose(handle);Diky osetreni chb mi ted pocitac nadava, ze ta knihovna vubec neexistuje:
Vyvoj_C/kontrolni.so: cannot open shared object file: No such file or directoryPokud ovsem prepisu volani dlopen na:
dlopen(".../Vyvoj_C/libkontrolni.so.0.0.1", RTLD_NOW)Tak se mi ta ma fce zavola a Hello, world, se vytiskne... Funguje tedy pripad (a), ale ne pripad (c). Mohl bys mi jeste osvetlit proc? Zajimalo by me, co mi uniklo, co jsem nepochopil. Diky.
NAME=pokusny CC=gcc CFLAGS=-ldl -std=c99 -pedantic -Wall -Wextra -D_GNU_SOURCE #kompilace programu $(NAME): main.c $(CC) $(CFLAGS) main.c -o $(NAME) pokusne.o: pokusne.c $(CC) $(CFLAGS) convertions.c -c #kompilace sdilene knihovny convert.o : convert.c $(CC) -Wall -fPIC -c kontrolni.c convert.o : convert.c $(CC) -shared -Wl,-soname,kontrolni.so.0 -o libkontrolni.so.0.0.1 kontrolni.oPriznam se, ze to s Makefile moc neumim. Nic jsem poradne k psani makefile pro shared libaries nevygooglil. Vyse zmineny Makefile mi udela binarku s programem, ale knihovnu nevytvori. V prikazove radce mi to ale pekne tu knihovnu vytvori:
gcc -Wall -fPIC -c pokusny.c gcc -shared -Wl,-soname,kontrolni.so.0 -o libconvert.so.0.0.1 convert.o
make -C subprojekt
) a na začátku all, které závisí na všem. Pokud používáš git, lehce se pak dají použít jeho submoduly. Stejně pak můžeš přibalit testy, dokumentaci, další nástroje,...
my_function = dlsym(handle, "hello");a mělo by to být v pohodě. Rozhodně však přidej kontrolu, zda se
dlopen
a dlsym
povedly, neboť se aspoň dozvíš, co je špatně.
Jinak to vypadá celkem v pořádku. Tedy za předpokladu, že v době kompilace nevíš, zda tu knihovnu opravdu potřebuješ (volitelná součást/výběr dle architektury) nebo v případě, že se jedná o nějaký plugin.
Tiskni
Sdílej: