Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
No zrovna predevcirem jsem delal nejaky skript, kde jsem potreboval z adresare pouzit kazdy n-ty soubor podle casu. Vysledek vypadal nejak takto:
counter=0
Ale jestli uz to pole mas vytvorene, tak samozrejme pod nami uz jsou jednodussi reseni
for i in `ls -tr .`; do
counter++
if [ `expr $counter % n` -eq 0 ]; then
#Tady jsem neco provadel .. napr echo $i
fi
done
Myslíš něco jako tohle?
ls -tr . | sed -n "2~${n}p" | while read f; do echo "Zpracovavam $f"; done;
Co znamená "načíst"?No stačí třeba jen vypsat echem...
Polem je myšleno bashové pole?Ano, jedná se o bashové pole
array=() array+=("aa" "bb" "cc" "dd" "ee" "ff" "gg" "hh" "ii" "jj" "kk" "ll")a vypsat potřebuji položku v tomto případě
"cc" a "ff" a "ii" a "ll"
Kde se vzalo? Nemohla by v něm být každá třetí položka třeba už ve chvíli, kdy vznikáPole vzniká nebo je nadefinováno uživatelem jako celek pro lepší orientaci, tak že odpověď je ne. Díky
for ((i=2; i<${#array[*]}; i+=3)); do echo ${array[i]}; done
for ((i=2; i<${#array[*]}; i+=3)); do echo "${array[i]}"; done
Co je na poli tak speciálního? Kdybych chtěl jít do extrému, co mohu udělat s asociativním polem a neudělám s hromádkou souborů pojmenovaných podle klíče v dočasném adresáři? Pokud by daná věc bez pole šla opravdu těžko (třeba nějaká mnoharozměrná data), pak asi není shell správný nástroj.Nemusí to být ani mnoharozměrná data, nevím dělám převážně jen takové prkotity pomocí dialogu, veškeré menu je vždy v poli, jelikož si nedokážu představit, že by si to dialog dokázal tahal ze souboru...
Tiskni
Sdílej: