Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
/etc/rc.local
(případně lze použít ještě nohup)./cesta/k/programu &
update-rc.d
nebo ruční vytvoření linky./dev/shm/muj_nazev_souboru
, ale mně přijde lepší si vytvořit vlastní ram-disk, vytvořit adresář např. /mnt/moje
a do fstab dát řádek none /mnt/moje tmpfs defaults,size=10m 0 0
#!/usr/bin/env php <php ...Spouštění pak lze připsat rovnou do /etc/inittab. V případě pádu se zajistí i nové spuštění toho scriptu.
php -r 'for($i=0;$i < 10;$i++){echo "Hallo PHP - $i\n"; sleep(1);}'nebo
php file.phpkde v file.php dáte jen na začátek
<?php
.
2,3,33,44,55,66,9,1
,nebo i toto: 2888,3888,89,55,10,0,0
.
Bash skript mám takto:
while true; do a=`head -1 /dev/ttyUSB0 | tr "," " "` b=($a) U=${b[0]} I=${b[1]} Tkol=${b[2]} Tzass=${b[3]} Tzash=${b[4]} Taku=${b[5]} Pfv=${b[6]} Rez=${b[7]} Cer=${b[8]} fikde do proměnné $a načtu vstup z ttyUSB0 a místo čárek vložim mezery. Proměnnou $a vložim do závorek a tím určim, že je to pole a přiřadim k proměnné $b. Dále již přiřazuji k proměnným jednotlivé položky a mohu s nimi pracovat (pořítat). Jelikož v poli jsou položky určovány čákou, mohou se měnit počet čísel v jednom poli. V PHP načítám z ttyUSB0:
?php $data=fopen("/dev/ttyUSB0", "r"); $text=fgets($data); echo ($text); #poznámka fclose($data); ?To načte celý vstup, což je vpořádku, pokud chci jen jednu položku a zadám pole:
echo ($text[1]);
, tak zobrazí jen jedno číslo, nebo i čárku ze vstupu ttyUSB0. Což nepotřebuji. Umí php načíst (rozdělit) do pole podle čárek...?
array_combine($keys, $textpole)
. Nejprve byste si nadefinoval pole klíčů (v podstatě názvy sloupců v tom csvčku čili $keys=array("Ufve", "Ifve"...)
a pak ho zkusíte zkombinovat s tím, co načtete ze souboru (zdá se mi že čtete jen jeden řádek). Ohlídá vám to i počet načtených hodnot (vyhodí exception pokud nesouhlasí) a budete k tomu moct i přistupovat pomocí symbolických jmen, takže je pak otázka jestli to vůbec bude potřeba "přelévat" do proměnných. Každopádně předpokládám, že bychom se tím vyhnuli tomu problému s potenciálně nedefinovanými indexy.
$keys=array("Ufve", "Ifve", "Tkol", "Tzass", "Tzash", "Taku", "Pfve", "rez", "cer");Potom můžete počítat rovnou s proměnnými jakožto prvky v poli:
$cele["Ufve"] + $cele["Ifve"]nebo si to převést na normální proměnné jako předtím.
Tiskni
Sdílej: