Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
\e[1;30mblabla\e[0m - \e[1;31mblabla\e[0m - \e[1;32mblabla\e[0m - \e[1;33mblabla\e[0ma potřebuji zjistit počet znaků včetně mezer, jenže potřebuji spočítat pouze tyto znaky bez těch sraček okolo...
blabla - blabla - blabla - blablaporadí někdo jednoduché řešení? Děkuji
${#${řetežec sem}}
. Ale to v bashi asi nebude.
${#parameter}
The length in characters of the expanded value of parameter is substituted. If parameter is ‘*’ or ‘@’, the value substituted is the number of positional parameters. If parameter is an array name subscripted by ‘*’ or ‘@’, the value substituted is the number of elements in the array.
man zshexpn
dává určitou naději při použití něčeho takového:${(g::)#řetezec} ${(g::)#${proměnná}}Inkriminovaná část manuálové stránky říká toto:
Parameter Expansion Flags ... g:opts: Process escape sequences like the echo builtin when no options are given (g::)...V Bashi jsem nic podobného nenašel. Ale vyzkoušené to nemám.
Jop, platí, spletl jsem se.Jen jsem se ujišťoval.
V Bashi jsem nic podobného nenašel. Ale vyzkoušené to nemám.Nojo, jenže v bashi se echo chová velice předvídatelně a bez dalších voleb nic takového nedělá. Já bych asi pustil echo -e, pak bych z toho vybral jen tisknutelné znaky, a nakonec bych to nechal spočítat.
sed -r "s/\x1B\[([0-9]{1,2}(;[0-9]{1,2})?)?[m|K]//g"
color='\e[1;30mblabla\e[0m - \e[1;31mblabla\e[0m - \e[1;32mblabla\e[0m - \e[1;33mblabla\e[0m' nocolor="${color//\\e!(*m*)m/}" length=${#nocolor}
Tiskni
Sdílej: