Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Pokud máte databázi typu MySQL, ve které chcete vyhledávat, je možné spustit příkaz:
SELECT sloupce FROM tabulka WHERE sloupec LIKE '%hodnota%'
Pokud chcete hledat slova odděleně a nikoli fráze, upravte dotaz nějak takto:
SELECT sloupce FROM tabulka WHERE sloupec LIKE '%slovo%' OR sloupec LIKE '%dalsi_slovo%'
Pokud použijete metodu s rozložením na slova, je třeba zvážit následující věc. Totiž chyba v mém návrhu je ta, že si budete muset vymyslet nějaký způsob jak výstup, což je obvykle nějaké pole, seřadit podle počtu nalezených slov - v některém jsou nalezená slova tři, někde jen jedno.
Mě napadá takhle z fleku například procyklení výstupu a počítání nalezených slov, výsledek zapsat do nějakého pole (kde byste např. číslo příspěvku spojil s počtem nalezených slov), které opět procyklíte a seřadíte podle něj výstup z SQL databáze.
Důvod, proč do toho tahám další pole, je takový, že nebudete moci řadit výstup, když si nebudete jist, zda ve výstupu není ještě nějaký další příspěvek s větším počtem nalezených slov, nebo když budete potřebovat příspěvek se třemi nálezy zařadit mezi příspěvky se čtyřmi nálezy a dvěma nálezy.
Samozřejmě je třeba vyhledat potřebné funkce, popř. třídy a promyslet, jestli by tahle trochu prasečina nešla maličko pročistit.
Záleží, jak dobré to má být. Pro jednoduchý hledač stačí grep nebo MySQL LIKE. Základní princip vyhledávačů je popsaný na Wikipedii, teoreticky se ty algoritmy učí třeba na FI MUNI (moc zajímavá doktorská studia: 1 2 3 4), prakticky je to velmi střežené tajemství pod NDA
Tiskni
Sdílej: