Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »git init
a git add *
. V seznamu byly i soubory, které jsem verzovat nechtěl. Tak jsem zadal git rm *
a to byla chyba. Zmizelo mi vše.
V repozitáři však vidím archivní soubory, které by mohly obsahovat moje data. Je možné ta data z nich dostat nebo se s nimi mám definitivně rozloučit?
commit
, tak pochybuji
(u mě git rm *
při použití na "necommitly" data vypsal chybu)
zkusil bych spustit např. gitk
(v příslušným adresáři) jestli něco nevypíše
git status
?
Ak si dal git rm
hneď po git add
, t.j. ešte pred git commit
, git sa pravdepodobne sťažoval a vyžadoval parameter -f
(force), aby tie súbory skutočne vymazal z indexu i pracovnej kópie, keďže v repozitári, odkiaľ by sa dali prípadne obnoviť. Ak si mu to -f zadal, vymazal si si súbory.
V repozitáři však vidím archivní soubory, které by mohly obsahovat moje data. Je možné ta data z nich dostat nebo se s nimi mám definitivně rozloučit?V repozitári ich vidíš ako? Použil by som
git log --stat
, našiel ich poslednú verziu, checkoutol príslušný commit (git checkout commit-id
). Ak skutočne boli commitnuté a neskôr vymazané, musí byť v histórii commit, ktorých ich zmazal, ten by stačilo revertnúť.
.git/objects/
vidím soubory, které velikostí i počtem odpovídají pohřešovaným souborům. Utilita file
je označuje jako VAX COFF executable
. Kdyby to bylo v gzipu, tak bych si s tím poradil, ale tento formát neznám.
git log --stat
dává prázdný výsledek.
git reflog
?
git cat-file -p sha1
git rev-list --objects --allA při troše štěstí tam uvidíš i názvy ztracených souborů. Zobrazené objekty mohou různého typu (blob, tree, commit, tag), tebe budou zajímat blob a tree. Blob je tvůj ztracený soubor, tree je adresář. K získání obsahu objektů použij "git cat-file -p nazev-objektu". S průzkumem obsahu všech objektů ti pomůže toto:
git rev-list --objects --all \ | awk '{cmd="git cat-file -t "$1;cmd |& getline t; printf("%s %-7s %s\n", $1, t, $2); close(cmd);}' \ | less
Tiskni
Sdílej: