V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Zdravim, mam problem s jednim kodem. Po urcite dobe behu mi padne na hubu.Nevim uz jak tuto chybu osetrit. Nejsem uplne C guru... Prikladam zdrojak fce ve ktere to asi pada:
float DejTeplotu(char* OW) { unsigned err; char * buf; size_t s ; char* cesta; char* prac; if (OW == NULL) {cout << "Nulovy OW!!!"; return 0; } else { //if (OW == NULL) {cout << "Nulovy OW!!!"; return 0; break; } //cout << "Delka:" << strlen(OW); cesta = (char *) malloc(strlen("//10.99A689020800/temperaturenase")); prac = (char *) malloc(strlen(OW)); if ((cesta != NULL) && (prac !=NULL)) { cesta[0] = 0; prac = strcpy(prac,OW); cesta = strcpy(cesta,"/"); // cout << cesta; unsigned i; for (i = 0; i < strlen(prac); i++) { // cout << prac[i] << endl; cesta[i+1] = prac[i]; } cesta[i+1] = 0; strcat(cesta,"/temperature"); // cout << endl << "Vysledek:" << cesta << endl; err = OW_init("/dev/i2c-1"); if (err >= 0) { OW_set_error_print("2"); OW_set_error_level("6"); OW_get(cesta,&buf,&s) ; // OW_get("/10.99A689020800/temperature",&buf,&s) ; return stof(buf); free(buf); free(prac); free(cesta); OW_finish() ; } else { cout << "Vyskytla se chyba v inicializaci-asi malo pameti" << endl; return 0; } } else { free(cesta); free(prac); cout << "Vyskytla se chyba v inicializaci" << endl; return 0; } } }A jeste vypis z gdb:
Program received signal SIGSEGV, Segmentation fault. 0xb6a7e834 in strlen () from /lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so.6 (gdb) bt #0 0xb6a7e834 in strlen () from /lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so.6 #1 0xb6c77934 in std::basic_string:char, std::char_traits"char", std::allocator"char" >::basic_string(char const*, std::allocator"char" const&) () from /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libstdc++.so.6 #2 0x00009550 in DejTeplotu (OW=0x32419 "1099A68902080000") at ./main.cpp:75 #3 0x00009fd0 in main () at ./main.cpp:298 (gdb)
Jsem v koncich...Kdyby nekdo mohl probehnout tento kod a nakopl mne... Dekuji
Řešení dotazu:
gdb
toho moc nevidím. Že by chybějící volba -g
při kompilaci?
Na první pohled mi přijde, že počítáš s tím, že strlen()
vrací velikost řetězce v paměti. Ve skutečnosti ale vrací délku řetězce. V paměti céčkovský řetězec ještě přidává znak 0x00, potřebuje tedy jeden bajt navíc.
Navíc je to taková sprasená ukázka kódu, že nevím, co si jen zkoušíš a co má nějaký reálný význam. Občas je dobré pro účely porady minimalizovat zdroják na co nejmenší kus, kde se problém ještě projevuje.
cpp
a jsou použity stream-y
, tak není důvod proč nepoužít std::string
a je (s tímto) pokoj.
Řádek 75 je
return stof(buf);
přičemž stof()
na argument volá konstruktor std::stringstream
, který nejdřív implicitně zavolá konstruktor std::string
. Můj tip je, že OW_get()
vrátila NULL nebo nějaký nesmyslný pointer. Protože nevím, co ta funkce dělá, nemůžu si být jistý, jestli smí vrátit NULL a jestli jste to měl ošetřit (spíš ano).
// tady bys mel mit
prac = (char *) malloc(strlen(OW) + 1);
// misto
prac = (char *) malloc(strlen(OW));
if ((cesta != NULL) && (prac !=NULL))
{
cesta[0] = 0;
// jinak je tohle blbost, jak pise kolega vyse v poznamce!!!
// protoze neni kam ulozit ukoncovaci 0x0
prac = strcpy(prac,OW);
return
okamžitě vyskočí z prováděné funkce, takže příkazy za returnem
se již neprovedou. Tvůj způsob použití return
dává tušit, že máš úplně jinou představu o jeho fungování. Funkce malloc
vrátí NULL
, pokud nemůže tvůj požadavek na alokaci paměti uspokojit a patrně právě na tom potom ten proces upadne, když se snažíš do NULL
pointeru zkopírovat jiný řetězec.
OW_get()
, jak jsem vám radil?
float DejTeplotu(string OW) { float vystup; vystup = 0; //cout << "OW:"<< OW << "delka:" << OW.length() << endl; if (OW.length() == 16) { char * buf; size_t s ; string cesta = "/"; cesta += OW; cesta += "/temperature"; if (OW_init("/dev/i2c-1") >= 0) { OW_set_error_print("2"); OW_set_error_level("6"); // OW_get("/10.99A689020800/temperature",&buf,&s) ; if (OW_get(cesta.c_str(),&buf,&s) >=0) { vystup = stof(buf); free(buf); OW_finish() ; } else { cout << "Chyba pri ziskavani teploty z cidla: " << OW << endl; } }else { cout << "Chyba pri inicializaci sbernice!" << endl; } }else { cout << "Neplatny nazev cidla!" << endl; } return vystup; }
Pominu-li coding style, který se mi moc nelíbí a navíc ani není konzistentní, měl bych výhrady hlavně ke zpracování chyb. Dojde-li k chybě, měla by funkce buď vyhodit výjimku (když už používáte C++, proč nevyužít jeho výhod?) nebo chybu signalizovat volajícímu (typicky návratovou hodnotou). Varianta, kdy funkce natvrdo vypíše chybu na chybový výstup a pak vrátí jakousi nahodilou hodnotu, kterou by dost možná mohla vrátit i pokud je všechno v pořádku, je velmi nešťastný. Jak má volající poznat, jestli dostal smysluplnou hodnotu nebo jestli došlo k chybě?
Výjimky. Je to přehledné, pohodlné a můžete si snadno zvolit, kde se bude na chybu reagovat a jaké informace je tam potřeba předat. Samozřejmě za to platíte určitým overheadem, který ale u tohoto typu aplikace nebude nijak tragický.
Jinak samozřejmě můžete použít léty prověřenou klasiku: teplota se bude ukládat do bufferu, na který dostanete pointer (v C++ můžete použít referenci) a funkce bude vracet jako návratovou hodnotu kód chyby (nebo aspoň bool OK/chyba).
for (i = 0; i < strlen(prac); i++)
{
//cout << prac[i] << endl;
cesta[i+1] = prac[i];
}
cesta[i+1] = 0;
Tiskni
Sdílej: