Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Zdravim, mam problem s jednim kodem. Po urcite dobe behu mi padne na hubu.Nevim uz jak tuto chybu osetrit. Nejsem uplne C guru... Prikladam zdrojak fce ve ktere to asi pada:
float DejTeplotu(char* OW) { unsigned err; char * buf; size_t s ; char* cesta; char* prac; if (OW == NULL) {cout << "Nulovy OW!!!"; return 0; } else { //if (OW == NULL) {cout << "Nulovy OW!!!"; return 0; break; } //cout << "Delka:" << strlen(OW); cesta = (char *) malloc(strlen("//10.99A689020800/temperaturenase")); prac = (char *) malloc(strlen(OW)); if ((cesta != NULL) && (prac !=NULL)) { cesta[0] = 0; prac = strcpy(prac,OW); cesta = strcpy(cesta,"/"); // cout << cesta; unsigned i; for (i = 0; i < strlen(prac); i++) { // cout << prac[i] << endl; cesta[i+1] = prac[i]; } cesta[i+1] = 0; strcat(cesta,"/temperature"); // cout << endl << "Vysledek:" << cesta << endl; err = OW_init("/dev/i2c-1"); if (err >= 0) { OW_set_error_print("2"); OW_set_error_level("6"); OW_get(cesta,&buf,&s) ; // OW_get("/10.99A689020800/temperature",&buf,&s) ; return stof(buf); free(buf); free(prac); free(cesta); OW_finish() ; } else { cout << "Vyskytla se chyba v inicializaci-asi malo pameti" << endl; return 0; } } else { free(cesta); free(prac); cout << "Vyskytla se chyba v inicializaci" << endl; return 0; } } }A jeste vypis z gdb:
Program received signal SIGSEGV, Segmentation fault. 0xb6a7e834 in strlen () from /lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so.6 (gdb) bt #0 0xb6a7e834 in strlen () from /lib/arm-linux-gnueabihf/libc.so.6 #1 0xb6c77934 in std::basic_string:char, std::char_traits"char", std::allocator"char" >::basic_string(char const*, std::allocator"char" const&) () from /usr/lib/arm-linux-gnueabihf/libstdc++.so.6 #2 0x00009550 in DejTeplotu (OW=0x32419 "1099A68902080000") at ./main.cpp:75 #3 0x00009fd0 in main () at ./main.cpp:298 (gdb)
Jsem v koncich...Kdyby nekdo mohl probehnout tento kod a nakopl mne... Dekuji
Řešení dotazu:
gdb
toho moc nevidím. Že by chybějící volba -g
při kompilaci?
Na první pohled mi přijde, že počítáš s tím, že strlen()
vrací velikost řetězce v paměti. Ve skutečnosti ale vrací délku řetězce. V paměti céčkovský řetězec ještě přidává znak 0x00, potřebuje tedy jeden bajt navíc.
Navíc je to taková sprasená ukázka kódu, že nevím, co si jen zkoušíš a co má nějaký reálný význam. Občas je dobré pro účely porady minimalizovat zdroják na co nejmenší kus, kde se problém ještě projevuje.
cpp
a jsou použity stream-y
, tak není důvod proč nepoužít std::string
a je (s tímto) pokoj.
Řádek 75 je
return stof(buf);
přičemž stof()
na argument volá konstruktor std::stringstream
, který nejdřív implicitně zavolá konstruktor std::string
. Můj tip je, že OW_get()
vrátila NULL nebo nějaký nesmyslný pointer. Protože nevím, co ta funkce dělá, nemůžu si být jistý, jestli smí vrátit NULL a jestli jste to měl ošetřit (spíš ano).
// tady bys mel mit
prac = (char *) malloc(strlen(OW) + 1);
// misto
prac = (char *) malloc(strlen(OW));
if ((cesta != NULL) && (prac !=NULL))
{
cesta[0] = 0;
// jinak je tohle blbost, jak pise kolega vyse v poznamce!!!
// protoze neni kam ulozit ukoncovaci 0x0
prac = strcpy(prac,OW);
return
okamžitě vyskočí z prováděné funkce, takže příkazy za returnem
se již neprovedou. Tvůj způsob použití return
dává tušit, že máš úplně jinou představu o jeho fungování. Funkce malloc
vrátí NULL
, pokud nemůže tvůj požadavek na alokaci paměti uspokojit a patrně právě na tom potom ten proces upadne, když se snažíš do NULL
pointeru zkopírovat jiný řetězec.
OW_get()
, jak jsem vám radil?
float DejTeplotu(string OW) { float vystup; vystup = 0; //cout << "OW:"<< OW << "delka:" << OW.length() << endl; if (OW.length() == 16) { char * buf; size_t s ; string cesta = "/"; cesta += OW; cesta += "/temperature"; if (OW_init("/dev/i2c-1") >= 0) { OW_set_error_print("2"); OW_set_error_level("6"); // OW_get("/10.99A689020800/temperature",&buf,&s) ; if (OW_get(cesta.c_str(),&buf,&s) >=0) { vystup = stof(buf); free(buf); OW_finish() ; } else { cout << "Chyba pri ziskavani teploty z cidla: " << OW << endl; } }else { cout << "Chyba pri inicializaci sbernice!" << endl; } }else { cout << "Neplatny nazev cidla!" << endl; } return vystup; }
Pominu-li coding style, který se mi moc nelíbí a navíc ani není konzistentní, měl bych výhrady hlavně ke zpracování chyb. Dojde-li k chybě, měla by funkce buď vyhodit výjimku (když už používáte C++, proč nevyužít jeho výhod?) nebo chybu signalizovat volajícímu (typicky návratovou hodnotou). Varianta, kdy funkce natvrdo vypíše chybu na chybový výstup a pak vrátí jakousi nahodilou hodnotu, kterou by dost možná mohla vrátit i pokud je všechno v pořádku, je velmi nešťastný. Jak má volající poznat, jestli dostal smysluplnou hodnotu nebo jestli došlo k chybě?
Výjimky. Je to přehledné, pohodlné a můžete si snadno zvolit, kde se bude na chybu reagovat a jaké informace je tam potřeba předat. Samozřejmě za to platíte určitým overheadem, který ale u tohoto typu aplikace nebude nijak tragický.
Jinak samozřejmě můžete použít léty prověřenou klasiku: teplota se bude ukládat do bufferu, na který dostanete pointer (v C++ můžete použít referenci) a funkce bude vracet jako návratovou hodnotu kód chyby (nebo aspoň bool OK/chyba).
for (i = 0; i < strlen(prac); i++)
{
//cout << prac[i] << endl;
cesta[i+1] = prac[i];
}
cesta[i+1] = 0;
Tiskni
Sdílej: