Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Řešení dotazu:
Jenomze jak na to? Kdyz dam do googlu "navrh aplikace", tak je to same UML a podobne kanony na vrabce a ja si myslim, ze nic takoveho nepotrebuju.UML není žádný kanón na vrabce, diagramy (a obecně formalizovaná analýza) ti pomůžou i u malých aplikací. Udělej si případy užití (anglicky use case). Databázový model si překresli do diagramů, třeba zjistíš, že by šlo něco vylepšit – a bude se to hodit i časem jako „mapa databáze“. Komunikuj s uživateli – to potřebuješ už na ty případy užití (abys věděl, co se systémem budou dělat), projdi si s nimi jednotlivé scénáře, sepiš si, co kam zadávají. Nesnaž se to jen otrocky automatizovat, pokus se ty procesy vylepšit, vyhodit zbytečnosti, přidat kontroly, optimalizovat. Na základě toho si načmárej na papír jednotlivé obrazovky a pak je ještě jednou projdi s uživateli a nech si je odsouhlasit. Zkontroluj datový model, zda je všechno tak, jak sis původně myslel (např. kardinalita vazeb). Zamysli se i nad vývojem do budoucna – počítej s tím, že průběžně budou přicházet požadavky na změny, udělej systém a model alespoň trochu pružný.
Tiskni
Sdílej: