Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
for i in *html; do a=${i%.html}; mkdir "$a"; mv $a* "$a"; #tady je problém donev $a může být řetězec třeba "technická specifikace A7Z46" a v aktuálním adreáři je několik souborů s tímhle názvem a různými příponami (obrázky, schemata, dokumenty, etc.). Potřebuju je všechny přesunout do podadresáře s příslušným jménem. Bash provede u mv expanzi, ale už z toho neudělá uzavřené parametry (neudělá si okolo toho "uvozovky"), takže mv to dostane rozporcovaný po mezerách a ne po ucelených názvech. Vím že by to šlo udělat spoustou metod (xarxgs, znovuvnoření cyklu for jako na začátku, skrz hashe, nebo něco na ten způsob), ale mě zajímá, jestli se dá bash donutit, aby to po expanzi i správně tokenizoval, resp. udělat řešení, se kterým by si bez externích utilit (xargs) poradil i obyčejný sh (vylučuje např. ty hashe). dík za tipy, -m.
mv $a* "$a"nejsou ani mezery, ale to, že se snaží přesunout $a sám do sebe, což nejde. Pokud ty věci k přesunutí mají vždy nějaké přípony, tak například
mv "$a".* "$a"
kterej pro mě žádnej problém (krom chybový hlášky o tom, že to nejde) v běhu skriptu nezpůsobujeCo na to říci. Snad jen, že přeji spoustu zábavy se skripty, které se ‚najednou začaly chovat divně‘...
Tiskni
Sdílej: