Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
haveData(QString), ten vyvolam ve chvili, kdy mam pro potomka nejaka data. V potomkovi mam pak slot který má daný signál zachytit a zpracovat.
connect(parent, SIGNAL(haveData(QString)), this, SLOT(insertInput(QString)));
Jenže ten na signál nereaguje. V konstruktoru dítěte mám na předka odkaz:
explicit mcmd(QMainWindow *parent);
Nenapadá mne už co dělám špatně
, nicméně je divné, že QTCreator všechny signály při zápisu předbízí/doplňujě, ale v tomto případě ne.
Zběžně to vypadá, že parent je QMainWindow, který nezná signál haveData(QString) - QMainWindow nahradit třídou, která obsahuje ten signál (a dědí z QMainWindow)
Signál je vyslán, ale cmd jej nezachytí...
zkusím uvést příklad...
//*********************
(MainWindow.cpp)
//*********************
...
//Konstruktor
MainWindow::MainWindow(QWidget *parent) :
QMainWindow(parent),
ui(new Ui::MainWindow),
mycommandline(0)
{
ui->setupUi(this);
connect(ui->pushButton, SIGNAL(clicked()), this, SLOT(startCommandline()));
connect(ui->pushButton_2, SIGNAL(clicked()), this, SLOT(executeCommand()));
}
...
void MainWindow::startCommandline()
{
myiface = new minterface();
mycommandline = new mcmd(myiface);
mycommandline->start(); // spustíme vlákno
}
void MainWindow::executeCommand()
{
myiface->emitSignal("ping 192.168.1.1"); //nefunguje - vola funkci emit v myiface
emit myiface->haveData("ping 192.168.1.1"); //taky ne
}
//*********************
(mcmd.cpp)
//*********************
...
mcmd::mcmd(minterface *parent)
{
commandline = new QProcess();
connect(parent, SIGNAL(haveData(QString)), this, SLOT(insertInput(QString)));
}
...
void mcmd::run()
{
commandline->start("cmd");
commandline->waitForReadyRead();
}
void mcmd::insertInput(QString m_input) //sem signal nikdy nedorazi
{
input = m_input.toLatin1();
commandline->write(input);
commandline->write("\n");
commandline->waitForReadyRead();
}
void mcmd::getOutput() //odeslani odtud do predka funguje bez problemu...
{
result = commandline->readAll();
emit sendingData(QString(result));
}
insertInput(QString m_input) jsem zapoměl definovat jako slot
. Už to něco dělá
. Akorát mi teď zamrzává GUI, což znamená, že ještě něco dělám špatně. Ale s tím už se snad nějak porvu...
Pokud je aplikace jednovláknová, tak pravděpodobně GUI čeká na zbytek aplikace. Sloty/signály samy nezaručí to, že když se vyšlou, tak program běží paralelně na dvou místech. Pokud je vyhozen signál, tak aplikace hledá kde se má přijmout - spustí se kód slotu a až po jeho doběhnutí se zase vrátí na místo odkud byl signál vyslán.
.
.
Pokud by jste k tomu měli ještě nějaké rady či nápady určitě za ně budu rád. Ty odkazy ještě určitě nastuduju.
Zmatené není v podstatě nic, jen dokumentace na několika místech.Souhlas
Prakticky NIKDY se QThread nemusí dědit...Souhlas
...a nemá děditPověra
worker řešení se naopak má použít skoro vždyPověra Abych nebyl tak úsečný - worker-like řešení s děděním QThread může fungovat stejně dobře a mít některé jiné výhody, například to, že inicializace a start vlákna se přesune z hlavního vlákna, kde "zavazí", někam jinam, kde lépe ctí princip zapouzdřenosti objektu. Shrnul bych to spíš do jiné věty: Přetěžovat QThread::run() je hloupost.
qDebug() << QThread::currentThread(); . To může vést k hodně velikému zmatení. Řešením je posílat signál přes frontu zpráv, například:
connect(this, SIGNAL(sig1()), vlakno, SLOT(slot1()), Qt::QueuedConnection);
Vede to občas k trochu pracnějšímu zápisu: z GUI volám slot ve vlákně a až tam vyvolám signál přes frontu propojený s jiným slotem ve vlákně. Pokud to takhle nefunguje, budu muset svůj přístup přehodnotit a přepsat nějaké aplikace
S vlákny v Qt není moc problémů při vytváření a používání. Ovšem na hotové peklo můžete narazit, až budete chtít vlákno ukončit. Potíž může být i v tom, že u spousty Qt objektů ani netušíte, že si startují vlastní vlákna (QNetworkAccessManager).
Tiskni
Sdílej: