Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
Vypisujem cez PHP na stranke adresu, URL je moja (natvrdo v zdrojaku), a pouzivatel zada len text ktory bude na tuto adresu odkazovat. Bezpecne sa to escapuje takto (vystupom je html):
echo '<a href="http://example.com/123">'.htmlspecialchars($_REQUEST['nazov']).'</a>';
Co ak ale chcem aby pouzivatel zadal aj URL? Je toto bezpecne?
echo '<a href="'.htmlspecialchars($_REQUEST['url']).'">'.htmlspecialchars($_REQUEST['nazov']).'</a>';
Je mozne pouzit tu istu funkciu na escapovanie htmlspecialchars? Alebo tym ze je to v href="__tu__" musim pouzit ineco ine? Co?
Pozn: Realne tam este mam obmedzenie max. dlzky na 1000, htmlspecialchars(substr($_REQUEST['nazov'] ,0,1000)), vynechal som to lebo to s escapovanim priamo nesuvisi.
Cize spravne je to takto?
echo '<a href="'.urlencode($vstup1).'">'.htmlspecialchars($vstup2)).'</a>';
To je síce zneužiteľná chyba, ale v praxi nie príliš často.Jde tam strčit JavaScript a přečíst si pomocí něj cookie (pokud nemá nějaký flag?) nebo dělat jiné podobné skopičiny (protože ten JS má nastavené takové to origin policy a tak může číst třeba DOM stránky včetně anti-CSRF tokenů), ne?
function html($str) { return htmlspecialchars($str, ENT_COMPAT | ENT_HTML5, 'UTF-8', true); }Samozřejmě nahraď ENT_HTML5 a kódování podle toho, co používáš. A pak:
echo '', html($_REQUEST['nazov']), '';Pak ale není dobré jen tak rovnou použít vstup uživatele bez dalšího ověřování. Co by se stalo, když by někdo vyrobil ošklivý odkaz a poslal ho své oběti? To je však specifické pro každou aplikaci a pokaždé je vhodné to řešit trošku jinak. Rozhodně je však vhodné se nad tím zamyslet.
Tiskni Sdílej: