OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vypisujem cez PHP na stranke adresu, URL je moja (natvrdo v zdrojaku), a pouzivatel zada len text ktory bude na tuto adresu odkazovat. Bezpecne sa to escapuje takto (vystupom je html):
echo '<a href="http://example.com/123">'.htmlspecialchars($_REQUEST['nazov']).'</a>';
Co ak ale chcem aby pouzivatel zadal aj URL? Je toto bezpecne?
echo '<a href="'.htmlspecialchars($_REQUEST['url']).'">'.htmlspecialchars($_REQUEST['nazov']).'</a>';
Je mozne pouzit tu istu funkciu na escapovanie htmlspecialchars? Alebo tym ze je to v href="__tu__" musim pouzit ineco ine? Co?
Pozn: Realne tam este mam obmedzenie max. dlzky na 1000, htmlspecialchars(substr($_REQUEST['nazov'] ,0,1000)), vynechal som to lebo to s escapovanim priamo nesuvisi.
Cize spravne je to takto?
echo '<a href="'.urlencode($vstup1).'">'.htmlspecialchars($vstup2)).'</a>';
To je síce zneužiteľná chyba, ale v praxi nie príliš často.Jde tam strčit JavaScript a přečíst si pomocí něj cookie (pokud nemá nějaký flag?) nebo dělat jiné podobné skopičiny (protože ten JS má nastavené takové to origin policy a tak může číst třeba DOM stránky včetně anti-CSRF tokenů), ne?
function html($str) { return htmlspecialchars($str, ENT_COMPAT | ENT_HTML5, 'UTF-8', true); }Samozřejmě nahraď ENT_HTML5 a kódování podle toho, co používáš. A pak:
echo '', html($_REQUEST['nazov']), '';Pak ale není dobré jen tak rovnou použít vstup uživatele bez dalšího ověřování. Co by se stalo, když by někdo vyrobil ošklivý odkaz a poslal ho své oběti? To je však specifické pro každou aplikaci a pokaždé je vhodné to řešit trošku jinak. Rozhodně je však vhodné se nad tím zamyslet.
Tiskni
Sdílej: