Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řešení dotazu:
$(...)
je command substitution (tradičně `...`
), $((...))
je arithmetic expansion (tradičně $[...]
).
$(...)
spustí příkaz(y) v subshellu
$((...))
provádí matematické výpočty (např. $(( 100 * 100 ))
)
$(...)
spustí příkaz(y) v subshellu
Především expanduje na výstup toho příkazu; na samotné spuštění v subshellu stačí (...)
$(...)
s $((...))
. Oboje má i neexpandující verze: (...)
a ((...))
.
???
man dash1. Takže jen potvrzujete, že smyslem command substitution je poskytnout výstup příkazu jako výsledek expanze.
2. Tazatel se výslovně ptal na bash, takže citace z manuálové stránky jiného shellu není zrovna nejvhodnější argument. :-)
$(...)
. Je to jeho účel, jak je popsáno i v té manuálové stránce: spustí příkaz(y) v subshellu a nahradí se za jejich standardní výstup. Navíc to nijak nepopírám. Znova opakuji, srovnával jsem $(...)
s $((...))
. Oboje dělá substitution (jak se můžete v manuálových stránkách dočíst (...) | while ...
? Taky to používám nesmyslně a mám používat $(...)
, protože to první nemá jako účel vracení standardního výstupu?
DELETED_FILES="$(find . -name *.old -exec rm {} \; -print)"
, používám to tedy špatně, protože spouštění příkazů není účel $(...)
?
$(...)
slouží ke spuštění příkazů v subshellu a vrácení jejich standardního výstupu. Doporučuji si to přečíst alespoň čtyřikrát, třeba to pochopíš.
$(...)
nebo `...`
, a zkuste sám sobě upřímně odpovědět na otázku, proč jste (primárně) tuto konstrukci použil. Jestli to bylo proto, aby se ten příkaz provedl v subshellu, nebo proto, abyste mohl jeho výstup uložit do proměnné, použít coby argument(y) nebo jiným způsobem dále zpracovat.
jeho výstup se vrátilje zásadní vlastnost té konstrukce. Když část o vrácení výstupu vynecháš, tedy chceš pouze něco spustit v subshellu, použiješ (...), tedy jinou konstrukci. Toto vše ovšem už bylo několikrát řečeno, takže to asi přestává mít cenu...
$(...) spustí příkaz(y) v subshelluPodstatné je, že vráti štandardný výstup príkazu, ktorý sa da ďalej použije ako argument pre premennú (resp. operátor priradenia) alebo funkciu. To je jeho ǔčel. Príkaz sa pritom len tak mimochodom spustí v subshelli, toť vše. Čo píšeš je rovnaké, ako hovoriť, že by primárnym účelom spaľovacieho motora v automobile bolo vytvárať teplo a len mimochodom ho používame na získanie krútiaceho momentu/hybnej sily. Pritom jeho primárny účel je práve to zabezpečenie hybnej sily, vznikajúce teplo je len technický detail, nie zámerný, ani účelný, ale skrátka to jednoduchým spôsobom inak nejde - vznietenie paliva je exotermická reakcia.
slouží ke spuštění příkazů v subshellu a vrácení jejich standardního výstupu.Správna formulácia by mala byť slúži k vráteniu štandardného výstupu z príkazu, a časť "pričom ho spustí v subshelli" je len technický detail, pretože inak to snáď ani nejde. Skrátka reagovali na to, že si to vo svojom prvom príspevku napísal zle. Nepoužívaš ten príkaz na spustenie subshellu, ale kvôli vráteniu štd. výstupu, čo je jeho účel.
cmpxchg
? Je snad jeho účelem ty hodnoty prohodit a to porovnávání dělá jen tak mimochodem?
Tiskni
Sdílej: