Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Jako asi nejlepší řešení se mi jeví první možnost, ovšem nevím jak je to s funkčností a integrací do linuxu.Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :). Nestačilo by jenom stáhnout nějaký řídící signál toho sériáku nebo tak něco? Nešlo by uvnitř toho serveru najít nějaké volné GPIO (asi nešlo, dnešní počítače jsou sračky bez jakékoli možnosti rozšíření). Možná case-open switch, volný port k detekci otáček větráčku nebo tak…
Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :).
Ano, to určitě, ale chtěl jsem radu od někoho kdo již něco takového stavěl a následně připojoval k serveru. Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku, mam zkušenosti pouze s widlema a tam to bylo celkem opruzující.
Jako server mám HP proliant N54 a ten nemá vůbec žádné piny navíc...
Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku
stty -F /dev/foo cs8 cread clocal -cstopb -echo -ignpar while sleep 1; do while read line; do # process line done < /dev/foo done
[...], a během bootu zařízení server nevypnu, vždyť přece obslužný SW startuje po bootu PCTo je právě to. Tvůj obslužný program není to první a jediné, co na port sahá. Před a během inicializace řadiče portu ty linky mohou být chvilku ve všelijakém stavu. Když se zavádí drivery, může se to opakovat. Pozor na to.
Co takhle to udělat čiště hadrwarově?
Komp nakonfigurovat tak, aby se po krátkém stisku power tlačítka sám korektně vypnul, kablík power tlačítka nezapojit přímo do motherboardu, ale protáhnout to přes vlastní elektroniku. Ta může mít obyč. relé nebo třeba tranzistor, který aktivní linku přizemní (předpokládám, že jeden z drátů tlačítka je na zemi). Se stavbou, hádám, problémy mít nebudeš...
echo >/dev/ttyS0
.
Tiskni
Sdílej: