Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Jako asi nejlepší řešení se mi jeví první možnost, ovšem nevím jak je to s funkčností a integrací do linuxu.Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :). Nestačilo by jenom stáhnout nějaký řídící signál toho sériáku nebo tak něco? Nešlo by uvnitř toho serveru najít nějaké volné GPIO (asi nešlo, dnešní počítače jsou sračky bez jakékoli možnosti rozšíření). Možná case-open switch, volný port k detekci otáček větráčku nebo tak…
Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :).
Ano, to určitě, ale chtěl jsem radu od někoho kdo již něco takového stavěl a následně připojoval k serveru. Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku, mam zkušenosti pouze s widlema a tam to bylo celkem opruzující.
Jako server mám HP proliant N54 a ten nemá vůbec žádné piny navíc...
Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku
stty -F /dev/foo cs8 cread clocal -cstopb -echo -ignpar while sleep 1; do while read line; do # process line done < /dev/foo done
[...], a během bootu zařízení server nevypnu, vždyť přece obslužný SW startuje po bootu PCTo je právě to. Tvůj obslužný program není to první a jediné, co na port sahá. Před a během inicializace řadiče portu ty linky mohou být chvilku ve všelijakém stavu. Když se zavádí drivery, může se to opakovat. Pozor na to.
Co takhle to udělat čiště hadrwarově?
Komp nakonfigurovat tak, aby se po krátkém stisku power tlačítka sám korektně vypnul, kablík power tlačítka nezapojit přímo do motherboardu, ale protáhnout to přes vlastní elektroniku. Ta může mít obyč. relé nebo třeba tranzistor, který aktivní linku přizemní (předpokládám, že jeden z drátů tlačítka je na zemi). Se stavbou, hádám, problémy mít nebudeš...
echo >/dev/ttyS0
.
Tiskni
Sdílej: