OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jako asi nejlepší řešení se mi jeví první možnost, ovšem nevím jak je to s funkčností a integrací do linuxu.Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :). Nestačilo by jenom stáhnout nějaký řídící signál toho sériáku nebo tak něco? Nešlo by uvnitř toho serveru najít nějaké volné GPIO (asi nešlo, dnešní počítače jsou sračky bez jakékoli možnosti rozšíření). Možná case-open switch, volný port k detekci otáček větráčku nebo tak…
Jaké si to uděláš, takové to budeš mít :).
Ano, to určitě, ale chtěl jsem radu od někoho kdo již něco takového stavěl a následně připojoval k serveru. Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku, mam zkušenosti pouze s widlema a tam to bylo celkem opruzující.
Jako server mám HP proliant N54 a ten nemá vůbec žádné piny navíc...
Také nevím jak je velký problém naprogramovat komunikaci po sériáku
stty -F /dev/foo cs8 cread clocal -cstopb -echo -ignpar while sleep 1; do while read line; do # process line done < /dev/foo done
[...], a během bootu zařízení server nevypnu, vždyť přece obslužný SW startuje po bootu PCTo je právě to. Tvůj obslužný program není to první a jediné, co na port sahá. Před a během inicializace řadiče portu ty linky mohou být chvilku ve všelijakém stavu. Když se zavádí drivery, může se to opakovat. Pozor na to.
Co takhle to udělat čiště hadrwarově?
Komp nakonfigurovat tak, aby se po krátkém stisku power tlačítka sám korektně vypnul, kablík power tlačítka nezapojit přímo do motherboardu, ale protáhnout to přes vlastní elektroniku. Ta může mít obyč. relé nebo třeba tranzistor, který aktivní linku přizemní (předpokládám, že jeden z drátů tlačítka je na zemi). Se stavbou, hádám, problémy mít nebudeš...
echo >/dev/ttyS0
.
Tiskni
Sdílej: