Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
int main(int argc, char *argv[]){ char nazev[100]; scanf("%s",nazev); puts(nazev); return 0; }
int main(){
FILE * soubor;
char data[256];
unsigned int i = 0;
unsigned int znak;
while(i < 255 && (znak = getc(stdin)) != -1){
data[i];
i++;
}
data[i] = 0;
soubor = fopen(data, "rw");
fclose(soubor);
}
Tohle ma nevýhodu přečte to i znaky, které jsou nepovolené v cestě souboru.
Program pokud chceš aby program reagoval na nový řádek musíš místo -1 použít '\n'
data[i] = znak
Myslím si že autor, chtěl něco jiného, ale mlčí, přesto pro pořádek ještě oprav datový typ znak
a podmýnku ciklu (test na -1
není dobře).
Ošetření, otevření, zápis a ošetření uzavření souboru už asi nebylo předmětem…
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
int main(void)
{
char *filename = "/svn/data/0007/gsm46/soubor";
//Try opening file
FILE *finput = fopen(filename, "r");
//Check result
if(finput == NULL)
{
fprintf(stderr, "Can't open %s\n", filename);
exit(EXIT_FAILURE);
}
//Get filesize
fseek(finput, 0L, SEEK_END);
int fsize = ftell(finput);
fseek(finput, 0L, SEEK_SET);
//Allocate buffer which is big enough to hold content of the file
char *fbuffer = (char *) malloc(fsize);
if(fbuffer == NULL)
{
fprintf(stderr, "Can't allocate %d bytes to hold buffer for file %s\n", fsize, filename);
exit(EXIT_FAILURE);
}
//Fill buffer with content of a file
int i;
for(i = 0; i < fsize; i++)
fbuffer[i] = fgetc(finput);
//Close the stream
fclose(finput);
//Now whole file is held in: fbuffer[0] ~ fbuffer[fsize-1]
//parse_data(fbuffer, fsize);
//Deallocate buffer
free(fbuffer);
return EXIT_SUCCESS;
}
const char *filename = "/svn/data/0007/gsm46/soubor";
.
Možná to na PC projde, kompilátor za vás vygeneruje proměnnou filename
na zásobníku a zinicializuje jí, ale není to standardní situace. Jednou, zvláště u embedded systémů můžete narazit, doslova, zápisem do ROM.
long
, váš kód obsahuje nebezpečnou možnost overflow proměnné typu int, to jest znaménkové, takže nedefinované chování, může tedy dojít ke smazání domovského adresáře. Dále tam máte race-condition, kdy může dojít ke změně velikosti souboru mezi voláním ftell() a načítáním dat. Dotaz je k jazyku C, proč přetypováváte návratovou hodnotu typu void*
na char*
? Takové přetypování je v C implicitní a ukazuje vaši neznalost. Dále malloc chce hodnotu typu size_t, proč mu cpete int bez toho, aniž byste si ošetřil, že hodnota není větší než SIZE_MAX a jestli není záporná? .. pak známe velikost souboru, alokujete si buffer a pak načítáte jak debil po jednom znaku .. dobrá, řekněme že počítáte s race-condition, ale nikde nekontrolujete vrácení EOF? Vy vůbec nekontrolujete chybové kódy. Tak alespoň použijte C++, streamy a výjimky, když už jsem línej. Ale dotaz je k C, takže meh. Váš program má taky vadu, že ten soubor vůbec nemusíte načíst konzistentní, něco vám ho může změnit během čtení a dostanete kravinu. No, ale to asi nejde doladit bez použití platformě závislých fcí. Takže bagr hrabe. Nejlepším řešením je asi použít knihovnu JardikSuperLib, která má funkci jardik_superLibNacti_soubor(), která dělá přesně to, co tazatel požaduje.
Asi to patří k dword.
To to trvalo!, už jsem myslel, že budu muset něco napsat (nebyl bych tak zlý).
Ale ber to tak, že je zde možnost, že to overflow způsobí napsání super sci-fi knihy, tak bych to tak nezatracovalftell vrací long...mate pravdu, byla to chyba Dále tam máte race-condition, kdy může dojít ke změně velikosti souboru mezi voláním ftell() a načítáním dat... Ja to vim, jestli to umite se standardnimi funkcemi vyresit, rad se necham priucit.
Takové přetypování je v C implicitní a ukazuje vaši neznalost.Jestli najdu ve vasem prispevku jedno slovo navic, ktere tam nemuselo byt, taky to ukazuje vasi neznalost? Rekl bych ze to spis ukazuje, ze si o sobe myslite, ze jste mistr sveta. Co je implicitni, neznamena ze nemuze byt explicitne zopakovano (zdurazneno). (nezapomnel jsem includnout <stdlib.h>, takze se me to netyka)
pak známe velikost souboru, alokujete si buffer a pak načítáte jak debil po jednom znaku .. dobrá, řekněme že počítáte s race-condition, ale nikde nekontrolujete vrácení EOF?Protoze line-buffering debilku. Nekontroluju EOF, protoze chybu cteni v mem programu (napsanem pro zacatecnika) neuvazuju, velikost znam (to ze se zmeni behem volani programu take neuvazuju). No, ze jsem tu vubec neco psal :D Vite co vsichni zacatecnici? Bezte kvuli Jardika nekam, bud se naucte vsechno hned, nebo se na to rovnou vykaslete ;)
Z většinou nesouhlasím (například to lze vyřešit standardními funkcemi právě tak, že se ošetřují návratové hodnoty nebo|a se přidá feof()
), jen se tě můžu zastat v tom, že souhlasím s:
Co je implicitni, neznamena ze nemuze byt explicitne zopakovano (zdurazneno).bo si myslím, že je to tak správně, protože pokud to explicitně uvedu, znamená to, že jsem si toho plně vědom a že jsem to tak chtěl a zrovna tam, kde je, si myslím, že patří. Ale ta ignorace ošetření je fatální, příště to napiš do komentářů, bo bez toho to navádí k prasáckým kódům, bo 90% kódu vzniká pomocí copy&paste a pokud to nenapíšeš ty a nikdo no neromázne, považuje to roj lidí za kopírování-hodné…
Vzájemně si můžete rozškubat občankyProč vzájemně, Jardík píše po svém, zbytečně konfliktně, ale víceméně slušně. Ten dword si na něm jenom léčí nějaký osobní problém. Ať si tedy občanku roztrhne sám a svoje problémy si vyřeší.
Ja to vim, jestli to umite se standardnimi funkcemi vyresit, rad se necham priucit.Neumím
Jestli najdu ve vasem prispevku jedno slovo navic, ktere tam nemuselo byt, taky to ukazuje vasi neznalost?Ano. Já nikde netvrdím, že všechno znám. Vlastně já neznám skoro nic. Jedině Bůh zná všechno, protože On vše vytvořil.
Rekl bych ze to spis ukazuje, ze si o sobe myslite, ze jste mistr sveta.Nemyslím si to. Pokud si počtete v mých příspěvcích různě zde po serveru, zjistíte, že vím, že jsem neschopný idiot s poruchou osobnosti.
Co je implicitni, neznamena ze nemuze byt explicitne zopakovano (zdurazneno)Ano, ale já bych ještě napsal nad řádek komentář, že vím, že je to implicitní, a že to explicitně zopakovávám, abych to zdůraznil i pro Jardíky, že to vím a jen to chcu zdůraznit
Protoze line-buffering debilku.Budiž, ale proč volat třeba milionkrát funkcu (třeba pro soubor 1M), když můžu zavolat jinou funkcu jednou?
Nekontroluju EOF, protoze chybu cteni v mem programu (napsanem pro zacatecnika) neuvazuju,Právě zě začátečníka byste měl nějak upozornit, že ta funkce může vrátit chybový kód, aby to vůbec věděl.
Vite co vsichni zacatecnici? Bezte kvuli Jardika nekam, bud se naucte vsechno hned, nebo se na to rovnou vykaslete ;)To ne, to nebyl účel mého komentáře. Ani to neberte jako nějaký útok na vaši osobu. Můj komentář měl být poučný pro tazatele, upoznit na různé chyby, nedostatky, atp. Já to neumím hezky podat však, aby to vyznělo nějak lépe.
Ten problém je mi důvěrně známy, ale tak nějak z druhé strany, jakmile dělám prkotinu v C tak téměř vždy (2× do roka, bo raději v C++ a nejraději C+) zapomenu, include-ovat stdlib.h a hledím jak čáp do trubky na ty warning-y (gcc).
Tiskni
Sdílej: