Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
obsah prvni.php : function prvni_func(){....} obsah druha.php : function druha_func(){....}A pak dále zavolat funkci
$volba = 'prvni'; include $volba.".php"; $volba_func(); // zavolání první funkce $volba = 'druha'; include $volba.".php"; $volba_func(); // zavolání druhé funkce
$volba = 'prvni'; $prvni = new $volba(); $prvni->func(); // zavolání první metody $volba = 'druha'; $druha = new $volba(); $druha->func(); // zavolání druhé metody
x.php: return function (....) { } main.php: $fun = require x.php; $fun();akorát nebudeš mít tu funkci globálně přístupnou
some_func()
a zároveň je instalované rozšíření runkit
:
$volba = 'prvni'; include $volba.".php"; some_func(); runkit_function_remove('some_func'); $volba = 'druha'; include $volba.".php"; some_func();
$volba = 'Prvni'; $v = new $volba(); $v->delejNeco(); $volba = 'Druha'; $v = new $volba(); $v->delejNeco();No a aby to celé fungovalo, tak na začátku udeláš:
spl_autoload_register(function($class) { $filename = 'class/'.str_replace('\\', DIRECTORY_SEPARATOR, $class).'.php'; if (file_exists($filename)) { require($filename); } });Pak budeš mít soubory
class/Prvni.php
a class/Druhy.php
, kde bude definice těch dvou tříd.
Jen se ještě zamysli nad tím, co se stane, když ti někdo podstrčí opravdu ošklivou volbu.
Tiskni
Sdílej: