Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
if($a) { $where='t1=\''.mysql_real_escape_string($_POST[a]).'\' and'; } if($b) { $where='t2=\''.mysql_real_escape_string($_POST[b]).'\' and'; } if($c) { $where='t3=\''.mysql_real_escape_string($_POST[c]).'\' and'; } $query='SELECT * FROM table where ('.$where.' t4=\''.mysql_real_escape_string($_POST[d]).'\')';jasne, ze tento priklad je ilustracny a v realnom kode generujem select tak o cca 300 riadkov z roznych premennych, pomocou roznych podmienok s roznymi joinami, subselectami a podobnymi hovadinami, proste salenota. Teraz to nie je problem, lebo je jasne co je sql parameter, co pouzivatelsky vstup a pod. Ale pri pdo som z toho jelen. Dikes a zdar: janci
if($a) {
$where='t1= :a';
$args[':a'] = $_POST['a'];
}
...
$args[':d'] = $_POST['d'];
$query="SELECT * FROM table where $where AND t4= :d";
...
$sth = $dbh->prepare($query);
$sth->execute($args);
?>
Jinak v kodu nahoře nedáváš řetězce do uvozovek. Sice to projde jen s varováním, ale je to čuňačinka <?php $where = array(); if ($a) { $where[] = "t1=?"; } if ($b) { $where[] = "t2=?"; } if ($c) { $where[] = "t3=?"; } $where[] = "t4=?"; $query='SELECT * FROM table where ' . implode(' and ', $where);Pokud to však máš skutečně na 300 řádcích, asi není vše v pořádku a bylo by vhodné se nad tím zamyslet. Kdysi jsem něco takového vyrobil, ale tvé zadání je tak podivné, že na to nepasuje. Bylo to dokonce ještě o něco kratší.
<?php $filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', ); $query = 'SELECT * FROM table WHERE ' . implode(' AND ', array_map(function($field) { return $field . "=?"; }, array_keys($filtr))); $select = $db->prepare($query); $select->execute(array_values($filtr));Samozřejmě není velký problém použít pojmenované placeholdery, ale to si snad už janci dodělá za domácí úkol.
$q = $flupdo->select('*')->from('table'); if ($a) { $q->where('t1 = ?', $a); } if ($b) { $q->where('t2 = ?', $b); } $result = $q->execute();
$filtr
.
$filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', );To tvoje:
$query = 'SELECT * FROM table WHERE ' . implode(' AND ', array_map(function($field) { return $field . "=?"; }, array_keys($filtr))); $select = $db->prepare($query); $select->execute(array_values($filtr));… a totéž s použitím query builderu:
$q = $flupdo->select('*')->from('table'); foreach($filtr as $k => $v) { $q->where("$k = ?", $v); } $q->execute();A výsledný dotaz přesně jak byl vygenerován:
SELECT * FROM table WHERE (jmeno = ?) AND (boty = ?) AND (datum = ?)Porovnej čitelnost těch dvou kousků kódu, snadnost úprav a možnosti výskytu chyb. A ten rozdíl přenásob několika desítkami SQL dotazů v trochu větší aplikaci. Ta knihovna není žádný bumbrlíček. Dělá totéž, jen si poradí se všemi konstrukcemi.
INSERT INTO ... SELECT ...
Ty sis tu knihovnu napsal sám podle svých potřeb, proto ti vyhovuje víc.
->where('a = ? OR b = ?', $a, $b)
. Subselecty i insert-select by to umět mělo, nebo alespoň to bylo plánováno. A jak tak zrovna koukám, druhá možnost vypadá pravděpodobněji $q ->select('COUNT(*) AS pocet') ->orderBy('y ASC, z DESC') ->groupBy('x') ->having('pocet < 10') ->where('(SELECT ...) > ?', $c)Míchej to dle libosti, manuál by neměl být potřeba (úvodní tutoriál se napsat ještě chystám).
Btw, místo foreach tam máš array_map, array_keys a array_values, což mi nepřijde jako moc velké zjednodušení.Mohl bych použít i ten foreach, ale funkce array_* jsem si tak nějak zamiloval. Možná i proto, že se mi jeví o chlup rychlejší. Také mi nic nebrání část zmíněného kódu uzavřít do funkce nebo z toho udělat třídu, což obvykle dělám. Volání pak vypadá například takto:
$filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', ); $vysledek = $model->select(new User($filtr));Nejčastěji však to volání vypadá poněkud jednodušeji:
$vysledek = $model->select(new User($_POST));Konstruktor třídy User si pak funkcí array_intersect_key() vybere jen takové parametry, které se mu líbí. Pokud bych takových proměnlivých SQL dotazů psal víc, tak bych možná nad podobnou knihovnou uvažoval, ale mám jich velmi málo. Fixní SQL dotazy v mých aplikacích převažují. Jak vidíš, tak mám volání takových dotazů ještě jednodušší.
$_GET
, pro modifikující operace zase $_POST
.
$pdo->query('SELECT ... WHERE ... = ?', [ ... ])bude
$flupdo->select('...')->where('... = ?', ...). Když bude filtrů pár, přínos oproti poli s WHERE podmínkami nebude velký, ale když pak chceš přidávat pro některé podmínky joiny, začnou se dít věci. To pak potřebuješ těch polí několik a udržet správně spárované parametry není vůbec jednoduché. Kdežto takový query builder už tohle všechno má v sobě a napíšeš jen:
if (isset($_POST['x'])) { $q->where('t1.x = ?', $_POST['x']); $q->leftJoin('table2 as t2 ON t2.x = t1.x AND t2.y = ?', $y); }Zrovna nedávno jsem sestavoval filtrovací nástroj právě pro takovéto případy. Už mne nebavilo pořád psát ty samé skoro stejné dotazy pro jen trochu jiné entity. Je to taková pěkná bestie, kde je 130 řádků dokumentace na 150 řádků kódu. Bez query builderu by to bylo celkem utrpení.
Tiskni
Sdílej: