Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
if($a) { $where='t1=\''.mysql_real_escape_string($_POST[a]).'\' and'; } if($b) { $where='t2=\''.mysql_real_escape_string($_POST[b]).'\' and'; } if($c) { $where='t3=\''.mysql_real_escape_string($_POST[c]).'\' and'; } $query='SELECT * FROM table where ('.$where.' t4=\''.mysql_real_escape_string($_POST[d]).'\')';jasne, ze tento priklad je ilustracny a v realnom kode generujem select tak o cca 300 riadkov z roznych premennych, pomocou roznych podmienok s roznymi joinami, subselectami a podobnymi hovadinami, proste salenota. Teraz to nie je problem, lebo je jasne co je sql parameter, co pouzivatelsky vstup a pod. Ale pri pdo som z toho jelen. Dikes a zdar: janci
if($a) {
$where='t1= :a';
$args[':a'] = $_POST['a'];
}
...
$args[':d'] = $_POST['d'];
$query="SELECT * FROM table where $where AND t4= :d";
...
$sth = $dbh->prepare($query);
$sth->execute($args);
?>
Jinak v kodu nahoře nedáváš řetězce do uvozovek. Sice to projde jen s varováním, ale je to čuňačinka <?php $where = array(); if ($a) { $where[] = "t1=?"; } if ($b) { $where[] = "t2=?"; } if ($c) { $where[] = "t3=?"; } $where[] = "t4=?"; $query='SELECT * FROM table where ' . implode(' and ', $where);Pokud to však máš skutečně na 300 řádcích, asi není vše v pořádku a bylo by vhodné se nad tím zamyslet. Kdysi jsem něco takového vyrobil, ale tvé zadání je tak podivné, že na to nepasuje. Bylo to dokonce ještě o něco kratší.
<?php $filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', ); $query = 'SELECT * FROM table WHERE ' . implode(' AND ', array_map(function($field) { return $field . "=?"; }, array_keys($filtr))); $select = $db->prepare($query); $select->execute(array_values($filtr));Samozřejmě není velký problém použít pojmenované placeholdery, ale to si snad už janci dodělá za domácí úkol.
$q = $flupdo->select('*')->from('table'); if ($a) { $q->where('t1 = ?', $a); } if ($b) { $q->where('t2 = ?', $b); } $result = $q->execute();
$filtr
.
$filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', );To tvoje:
$query = 'SELECT * FROM table WHERE ' . implode(' AND ', array_map(function($field) { return $field . "=?"; }, array_keys($filtr))); $select = $db->prepare($query); $select->execute(array_values($filtr));… a totéž s použitím query builderu:
$q = $flupdo->select('*')->from('table'); foreach($filtr as $k => $v) { $q->where("$k = ?", $v); } $q->execute();A výsledný dotaz přesně jak byl vygenerován:
SELECT * FROM table WHERE (jmeno = ?) AND (boty = ?) AND (datum = ?)Porovnej čitelnost těch dvou kousků kódu, snadnost úprav a možnosti výskytu chyb. A ten rozdíl přenásob několika desítkami SQL dotazů v trochu větší aplikaci. Ta knihovna není žádný bumbrlíček. Dělá totéž, jen si poradí se všemi konstrukcemi.
INSERT INTO ... SELECT ...
Ty sis tu knihovnu napsal sám podle svých potřeb, proto ti vyhovuje víc.
->where('a = ? OR b = ?', $a, $b)
. Subselecty i insert-select by to umět mělo, nebo alespoň to bylo plánováno. A jak tak zrovna koukám, druhá možnost vypadá pravděpodobněji $q ->select('COUNT(*) AS pocet') ->orderBy('y ASC, z DESC') ->groupBy('x') ->having('pocet < 10') ->where('(SELECT ...) > ?', $c)Míchej to dle libosti, manuál by neměl být potřeba (úvodní tutoriál se napsat ještě chystám).
Btw, místo foreach tam máš array_map, array_keys a array_values, což mi nepřijde jako moc velké zjednodušení.Mohl bych použít i ten foreach, ale funkce array_* jsem si tak nějak zamiloval. Možná i proto, že se mi jeví o chlup rychlejší. Také mi nic nebrání část zmíněného kódu uzavřít do funkce nebo z toho udělat třídu, což obvykle dělám. Volání pak vypadá například takto:
$filtr = array( 'jmeno' => 'Adam', 'boty' => '42', 'datum' => '2014/10/03', ); $vysledek = $model->select(new User($filtr));Nejčastěji však to volání vypadá poněkud jednodušeji:
$vysledek = $model->select(new User($_POST));Konstruktor třídy User si pak funkcí array_intersect_key() vybere jen takové parametry, které se mu líbí. Pokud bych takových proměnlivých SQL dotazů psal víc, tak bych možná nad podobnou knihovnou uvažoval, ale mám jich velmi málo. Fixní SQL dotazy v mých aplikacích převažují. Jak vidíš, tak mám volání takových dotazů ještě jednodušší.
$_GET
, pro modifikující operace zase $_POST
.
$pdo->query('SELECT ... WHERE ... = ?', [ ... ])bude
$flupdo->select('...')->where('... = ?', ...). Když bude filtrů pár, přínos oproti poli s WHERE podmínkami nebude velký, ale když pak chceš přidávat pro některé podmínky joiny, začnou se dít věci. To pak potřebuješ těch polí několik a udržet správně spárované parametry není vůbec jednoduché. Kdežto takový query builder už tohle všechno má v sobě a napíšeš jen:
if (isset($_POST['x'])) { $q->where('t1.x = ?', $_POST['x']); $q->leftJoin('table2 as t2 ON t2.x = t1.x AND t2.y = ?', $y); }Zrovna nedávno jsem sestavoval filtrovací nástroj právě pro takovéto případy. Už mne nebavilo pořád psát ty samé skoro stejné dotazy pro jen trochu jiné entity. Je to taková pěkná bestie, kde je 130 řádků dokumentace na 150 řádků kódu. Bez query builderu by to bylo celkem utrpení.
Tiskni
Sdílej: