Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Rozšiřuji aplikaci, která by potřebovala přístup k uživatelským heslům. Ve stručnosti: pro cca několik desítek uživatelů provádí služba pravidelné připojování do nastavených systémů a něco nastavuje. Nyní se lidé musí přihlásit do webového rozhraní té aplikace a nastavování provádět "manuálně", protože v databázi ukládám jen hashe a jsem odpůrcem uklání hesel v db. V praxi to ale znamená množství problémů.
Proto potřebuji ukládat v databázi nějak bezpečně hesla. Napadlo mě alespoň zvýšit úroveň zabezpečení šifrováním hesel nějakým klíčem, který by nebyl uložený v databázi => pokud někdo jen ukradne data z databáze a nehackne příp. celý systém, pak nemá rovnou plaintexty.
Co si myslíte o tomto přístupu a obecně o ukládání hesel v databázi? Obecně mi to jde proti srsti, ale ta aplikace stejně potřebuje nějak komunikovat s těmi systémy, jen s těmi hashi v db by příp. útočním musel chvíli poslouchat a ne jen ukrást všechna data.
Jde o přístup do databází a ukládání či spíše hlavně čtení nějakých historií a statistik. K těm je potřeba právě to heslo. A ano, lze to zabezpečit tak, že případné hacknutí systému nedovolí zničit cílová data, ale jde hlavně o to, že lidé si prostě dávají stejné heslo všude - v práci i doma. Proto to heslo chci nějak šifrovat, ale bohužel ho skutečně potřebuji znát.
Ještě mě napadl jeden způsob šifrování. Mít program, kterému bych při spouštění zadal manuálně heslo a z mé aplikace bych mu jen posílal data k šifrování/dešifrování. Takže klíč k dešifrování dat by byl jen v RAM.
Nepouzivat pro prihlaseni k tem systemum heslo uzivatele, ale jen vygenerovany hashBezpečnost systému nezávisí na tom, kolikrát při jeho popisu použijete slovo "hash". Asi jste nemyslel hash, ale náhodně vygenerované heslo, ne?
Tiskni
Sdílej: