Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
java -cp <cesta-k-triedam> <trieda>
Takze ak idea skompiluje triedy do <mojProjekt>/target/classes a moja hlavna trieda (obsahujuca staticku metodu main) je org.example.ibatak.Main, potom to bude vyzerat:
java -cp <mojProjekt>/target/classes org.example.ibatak.Main
(predpokladame, ze existuje <mojProjekt>/target/classes/org/example/ibatak/Main.class)
a pokial program potrebuje aj nejake resources, tak je bud potrebne ich mat dostupne cez relativnu cestu alebo zakomponovat ich do jaru, cim sa dostanu na classpath a budu dostupne cez napr. Main.class.getResources(...)
A ked postupne pribudnu externe zavislosti, je fajn si na to napisat skript.
Vela zdaru.
package com.company; public class Main { public static void main(String[] args) { System.out.println("Hello world"); } }4) Zvolím Build -> make project
Error: Could not find or load main class com.company.MainNěco určitě dělám špatně, jen to stále nevidím
com
je už součást package. A do classpath (-cp) musíte zadat adresář, ve kterém jsou teprve umístěny package. Takže:
java -cp out/production/test1 com.company.Mainnebo
cd out/production/test1 java -cp . com.company.Main
java -jar hlavni.jarV IntelliJ Idea máte možnost nechat si vytvořit skript pro Ant, který to sestavení do JAR souboru udělá. Osobně bych ale doporučil použít pro sestavení modernější nástroj, nejlépe Gradle nebo alespoň Maven. Oceníte to, jakmile budete mít trošku větší projekt. JAR soubor lze vytvořit i z příkazové řádky nástrojem
jar
, který je součástí JDK. Na jednu stranu je dobré vědět, jak to vespod funguje a co se za IDE a těmi buildovacími nástroji skrývá, na druhou stranu když to jako začátečník budete řešit pomocí těch nízkoúrovňových nástrojů, budete pořád řešit to, místo abyste programoval.
Tiskni
Sdílej: