Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
<?php // Test 1 - DB: // CREATE TABLE test (id SERIAL NOT NULL, name VARCHAR NOT NULL, PRIMARY KEY (id)); // INSERT INTO test (id, name) VALUES (1, 'somarina'); $repeat=10000; $begin=microtime(true); $con=pg_connect("host=localhost user=araxon dbname=araxon"); for ($i=0;$i<$repeat;$i++) { $res=pg_query($con,"SELECT name FROM test WHERE id=1"); $row=pg_fetch_assoc($res); $val=$row["name"]; pg_free_result($res); } pg_close($con); $end=microtime(true); echo sprintf("DB done in %.3f s<br />\n",$end-$begin); // Test 2 - filesystem: // echo "somarina" > test $begin=microtime(true); for ($i=0;$i<$repeat;$i++) { $val=file_get_contents("test"); } $end=microtime(true); echo sprintf("Filesystem done in %.3f s<br />\n",$end-$begin); ?>Výsledky:
DB done in 8.246 s Filesystem done in 0.426 sA to je v tej databáze jeden jediný záznam a ešte sa vyberá triviálnym dotazom podľa indexu. Ani tak to nie je rýchlejšie, než prečítanie lokálneho súboru. Takže rozhodne by som netvrdil, že súbory sú pasé a má sa na všetko používať databáza. Bežne robíme to, že zostavu tvorenú zložitejšími SELECT-ami generujeme cron-om do súboru a klientom sa to potom zobrazuje len prostým prečítaním.
Takže rozhodne by som netvrdil, že súbory sú pasé a má sa na všetko používať databáza.Nic takového jsem netvrdil, nevím, kde jste na to přišel.
Bežne robíme to, že zostavu tvorenú zložitejšími SELECT-ami generujeme cron-om do súboru a klientom sa to potom zobrazuje len prostým prečítaním.Pokud nad těmi daty nepotřebujete pracovat, je to možnost. Opět ale naprosto mimo vzhledem k zadání.
Tiskni
Sdílej: