Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
<?php // Test 1 - DB: // CREATE TABLE test (id SERIAL NOT NULL, name VARCHAR NOT NULL, PRIMARY KEY (id)); // INSERT INTO test (id, name) VALUES (1, 'somarina'); $repeat=10000; $begin=microtime(true); $con=pg_connect("host=localhost user=araxon dbname=araxon"); for ($i=0;$i<$repeat;$i++) { $res=pg_query($con,"SELECT name FROM test WHERE id=1"); $row=pg_fetch_assoc($res); $val=$row["name"]; pg_free_result($res); } pg_close($con); $end=microtime(true); echo sprintf("DB done in %.3f s<br />\n",$end-$begin); // Test 2 - filesystem: // echo "somarina" > test $begin=microtime(true); for ($i=0;$i<$repeat;$i++) { $val=file_get_contents("test"); } $end=microtime(true); echo sprintf("Filesystem done in %.3f s<br />\n",$end-$begin); ?>Výsledky:
DB done in 8.246 s Filesystem done in 0.426 sA to je v tej databáze jeden jediný záznam a ešte sa vyberá triviálnym dotazom podľa indexu. Ani tak to nie je rýchlejšie, než prečítanie lokálneho súboru. Takže rozhodne by som netvrdil, že súbory sú pasé a má sa na všetko používať databáza. Bežne robíme to, že zostavu tvorenú zložitejšími SELECT-ami generujeme cron-om do súboru a klientom sa to potom zobrazuje len prostým prečítaním.
Takže rozhodne by som netvrdil, že súbory sú pasé a má sa na všetko používať databáza.Nic takového jsem netvrdil, nevím, kde jste na to přišel.
Bežne robíme to, že zostavu tvorenú zložitejšími SELECT-ami generujeme cron-om do súboru a klientom sa to potom zobrazuje len prostým prečítaním.Pokud nad těmi daty nepotřebujete pracovat, je to možnost. Opět ale naprosto mimo vzhledem k zadání.
Tiskni
Sdílej: