Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
try: getfile('test.py') except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py neexistuje' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, ale obsahuje syntaxní chybu' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, neobsahuje syntaxní chybu ale proměnná VAR neexistuje' except: print 'ERROR!' print 'Soubor test.py existuje, neobsahuje syntaxní chybu, proměnná VAR existuje ale je prázdná'Děkuji za rady
Řešení dotazu:
try: # ... except IOError: # ... except OSError: # ... except Exception: # ...
už minule ti někdo radil, abys řekl, co se vlastně snažíš udělat.jj, proto jsem to tak rozepsal..
Všechny ty výjimky má vyhazovat getfile?nee, chtěl bych aby je vyhodil systém, getfile je jen moje funkce a ta nic nevyhazuje
O co tam jde s tou proměnnou VAR?pokud bude prázdná ta proměnná nebo nebude existovat, nemám z čeho vycházet/script nemá na základě čeho dál pokračovat
filename = 'file.py' import filenameDíky
Prečo musí byť v tom súbore uložená nejaká informácia práve do premennej? Nestačí, aby ten súbor obsahoval text, json, yaml, csv, ... a načíta sa to pomocou príslušných funkcií (a v takom prípade by bolo úplne jedno, ako sa ten súbor volá a či sú v názve medzery).Pokud bych upravil script, tak bych mohl načítat potřebná data jako text, navíc bych tak mohl spojit více akcí v jednu a do jednoho souboru uložit více informací a načíst je v jednom místě všechny naráz.Asi by to bylo i lepší. otázkou je jaký přínos to bude mít pro můj stávající dotaz.
Pokud nám tedy sdělíš strukturu souboru, který chceš načíst a co z něj chceš načíst, tak ti poradíme, jak to udělat na několika řádcích - nebo třeba jen na jednom.A máš na mysli něco konkrétního tou strukturou ? Nebo stačí, že tem budou jen texty čísla a cesty k souborům ? Dík
imp
, případně ve 3.x importlib
nebo na druhou stranu pomocí exec
, open()
a .read()
, ale zásadní otázkou zůstává proč a od toho se všechno odvíjí.
import importlib
dynamicky_nacteny_modul = importlib.import_module(nazev_modulu_jako_string)
print(dynamicky_nacteny_modul.__dict__[nazev_promenne_jako_string])
VAR = 111
Pak v Pythonu stačí:
import imp
mod = imp.loadsource('foo', 'foo.py')
print mod.VAR
Je to ale VELMI špatný nápad, co když ve foo.py bude něco navíc, třeba smazání home? Importem to Python provede.
import subprocess
subprocess.call(['rm', '-rf', '/cesta/k/memu/home/'])
VAR = 111
Takže jak bylo výše, co třeba JSON? Bude soubor foo.json:
{"VAR": 111}
A v Pythonu stačí:
import json
foo = json.load(open('foo.json', 'r'))
print foo['VAR']
Je to ale VELMI špatný nápad, co když ve foo.py bude něco navíc, třeba smazání home? Importem to Python provede.Dá se k tomu použít
ast.literal_eval()
.
Tiskni
Sdílej: