Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Ahoj. Začínám tvořit v Pajtnu celkem složitý projekt a uvízl jsem na importu. Pokud budu importovat třeba class s názvem Foo() a tato třída bude umístěna v /a/b/c/d/__init__.py…Kdyz uz tak v
a/b/c
bude d.py
a v nem tridy. __init__.py na tyhle veci nezneuzivej.
…tak ji sourcnu from a.b.c.d import Foo a zavolám a.b.c.d.Foo(). Potud vše OK…Ne, to neni ok.
from…import
ti udela referenci na Foo
ale ne a.b.c.d
takze jestli ti to nevybouchne tak mas nekde schovanej import a.b.c.d
. Pak ti ale nic nezaruci ze Foo
je reference na stejny objekt jako a.b.c.d.Foo
, coz je chyba ktera se ti muze pekelne nevyplatit. Cely je to ukazkovy priklad proc je radno se from…import
vyhybat.
…ale když potřebuji z class Foo() volat další class Bar(), sourcnu from a.b.c.d import Bar a zavolám Bar(). Jenže potřebuji zachovat strukturu, čili bych chtěl i z class Foo() volat a.b.c.d.Bar() namísto jen Bar()…Kdyz bude
a
(tedy ten prvni modul z a.b.c.d) nekde v PYTHONPATH tak to bude fungovat. Ale cely je to nesmysl – kdyz nechces aby se moduly chovaly jako moduly, tak je proste nepouzivej. Ty tecky nejsou jen syntakticky cukr ktery kompiler dereferencuje a zapomene jako treba v jave. Jednoduse receno, kazda tecka je nejaky jmenny prostor (modulu, objektu nebo instance). A pokud je budes vyrabet zbytecne jen proto ze to dobre vypada ve zdrojaku, tak strukturu nezachovavas ale naopak rozbijis.
…či self.Bar(). Poradí někdo?Tezko rict kdyz nenapises o co se snazis. Pokud opravdu potrebujes takhle strukturovat jmenne prostory tak bych misto ohybani modulu spis udelal proxy objekty ktere to zaridi v __getattr__(). Ale vzhledem k tomu ze viditelne netusis jak funguji jmenne prostory bych spis rekl ze se snazis realizovat nejaky zlozvyk z jineho jazyka ktery v pythonu nedava smysl.
potřebuji zachovat strukturu, čili bych chtěl i z class Foo() volat a.b.c.d.Bar() namísto jen Bar() či self.Bar()Docela by mě zajímalo proč.
Tiskni
Sdílej: