Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Řešení dotazu:
Ahoj. Začínám tvořit v Pajtnu celkem složitý projekt a uvízl jsem na importu. Pokud budu importovat třeba class s názvem Foo() a tato třída bude umístěna v /a/b/c/d/__init__.py…Kdyz uz tak v
a/b/c
bude d.py
a v nem tridy. __init__.py na tyhle veci nezneuzivej.
…tak ji sourcnu from a.b.c.d import Foo a zavolám a.b.c.d.Foo(). Potud vše OK…Ne, to neni ok.
from…import
ti udela referenci na Foo
ale ne a.b.c.d
takze jestli ti to nevybouchne tak mas nekde schovanej import a.b.c.d
. Pak ti ale nic nezaruci ze Foo
je reference na stejny objekt jako a.b.c.d.Foo
, coz je chyba ktera se ti muze pekelne nevyplatit. Cely je to ukazkovy priklad proc je radno se from…import
vyhybat.
…ale když potřebuji z class Foo() volat další class Bar(), sourcnu from a.b.c.d import Bar a zavolám Bar(). Jenže potřebuji zachovat strukturu, čili bych chtěl i z class Foo() volat a.b.c.d.Bar() namísto jen Bar()…Kdyz bude
a
(tedy ten prvni modul z a.b.c.d) nekde v PYTHONPATH tak to bude fungovat. Ale cely je to nesmysl – kdyz nechces aby se moduly chovaly jako moduly, tak je proste nepouzivej. Ty tecky nejsou jen syntakticky cukr ktery kompiler dereferencuje a zapomene jako treba v jave. Jednoduse receno, kazda tecka je nejaky jmenny prostor (modulu, objektu nebo instance). A pokud je budes vyrabet zbytecne jen proto ze to dobre vypada ve zdrojaku, tak strukturu nezachovavas ale naopak rozbijis.
…či self.Bar(). Poradí někdo?Tezko rict kdyz nenapises o co se snazis. Pokud opravdu potrebujes takhle strukturovat jmenne prostory tak bych misto ohybani modulu spis udelal proxy objekty ktere to zaridi v __getattr__(). Ale vzhledem k tomu ze viditelne netusis jak funguji jmenne prostory bych spis rekl ze se snazis realizovat nejaky zlozvyk z jineho jazyka ktery v pythonu nedava smysl.
potřebuji zachovat strukturu, čili bych chtěl i z class Foo() volat a.b.c.d.Bar() namísto jen Bar() či self.Bar()Docela by mě zajímalo proč.
Tiskni
Sdílej: