Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Lebo skor ma zaujima to nizkourovnove programovanie.Výkonově kritické věci se dneska píšou spíš v intrinsic funkcích. A i když píšeš operační systém, tak se typicky snažíš v assembleru nastavit procesor do alespoň trochu použitelného stavu, získat paměť pro stack a pak hned skočit do Cčka. I MCU se dneska programují v Cčku. Maximálně tak ATtiny4 a podobné věci co mají pár desítek B paměti si dokážu představit, že se hodí psát ručně. Co se ale opravdu hodí je umět číst výstup disassembleru - pro reverzní inženýrství a psaní exploitů.
Pokud budeš "velmi dobrý v assembleru" tak vždy najdeš dobře placenou práci.
Protože být dobrý v assembleru znamená být docela schopný.
Pro takové lidi není problém zvládnout i všechno ostatní co budou v profesním životě potřebovat.
Ale takhle by ses ptát neměl.
Jednoduše, (pokud mohu radit) nauč se všechno co tě zajímá, co tě baví.
Matiku, fyziku, muziku, assembler, linux, databáze, vrtej se v hw (občas ty tišťáky ošklivě smrdí , dlouho se pak musí věrat).
A pak s těmi našimi hračkami prožij plnohodnotný tvůrčí život.
Zdravím.
Luboš.
Tiskni
Sdílej: