abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | IT novinky

    Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    dnes 04:44 | Nová verze

    TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:00 | IT novinky

    Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Komunita

    Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.7. 19:44 | IT novinky

    Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.7. 13:11 | IT novinky

    Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    8.7. 11:11 | IT novinky

    Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.7. 01:55 | Nová verze

    Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 2084 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: vypsání intervalu v ostrých závorkách

    13.11.2018 21:24 Kacka99
    vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Přečteno: 1121×
    Ahoj mám problém a prosím o radu.

    Potřebuji udělat interval, který bude v ostrých závorkách < >. Používám na vypsání scanf a poté cyklus for, kde nejnižší hodnota je "a" a nejvyšší "b". Pokud však dám program spustit a napíšu ostré závorky a do nich čísla a nechám si celý cyklus (tedy interval) vypsat, program se zacyklí. Prosím, co s tím?

    Odpovědi

    13.11.2018 22:34 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Používám na vypsání scanf

    To asi ťažko.

    Skús sa spýtať ešte raz.
    13.11.2018 22:49 Kacka99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    ten program vypadá takhle:

    int a,b;

    scanf("%d%d", &a, &b);

    for (int i = a; i <= b; i++)

    printf("%d", i);

    --------------------------------------------------------------------------

    když vkládám čísla, ze kterých chci udělat interval napíšu např. <1;5> a program se zacyklí.
    13.11.2018 22:37 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Zkus tohle:
    #include <stdio.h>
    
    int main()
    {
        int min, max, i;
        char end[2];
        
        if (scanf("<%d,%d%1[>]", &min, &max, end) == 3)
        	for (i = min; i <= max; i++)
        		printf("%d\n", i);	
        
        return 0;
    }
    
    Funkce scanf vrací počet úspěšně načtených proměnných.
    13.11.2018 22:52 Kacka99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Zkusím to, děkuji moc.
    13.11.2018 23:02 sad
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Akorát ten interval musíš zadat ve formátu <1,5> když budeš chtít formát <1;5>, tak ve scanf jen vyměníš tu čárku za středník.
    13.11.2018 22:55 Kacka99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Napadlo mě, že bych to mohla udělat takto:

    int a, b;

    printf("<");

    scanf("%d%d", &a, &b);

    printf(">");

    ale to druhé printf se vypíše pod čísly, které vyberu, tedy neexistuje něco, co by nechalo vše na jednom řádku? Něco jako \n?
    14.11.2018 09:43 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    To si treba dobre naštudovať, ako funguje scanf().

    scanf() číta zo štandardného vstupu. Teda: a) nerobí výstup. b) scanf() začne spracovávať až dáta, ktoré mu "dodá terminál". Vnútorne je to trocha komplikované, ale na tej úrovni, na ktorej sa bavíme, to skrátka funguje tak, že scanf() začne niečo robiť až keď užívateľ stlačí Enter. Až vtedy zoberie postupnosť znakov, ktoré užívateľ naťukal a začne ich analyzovať a plniť premenné v tvojom prípade premenné 'a' a 'b'. Podstatné je, že v tom čase už terminál prijal stlačenie klávesy Enter a zareagoval na to tak, že posunul kurzor (miesto, kde sa napíše ďalší znak) na ďalší riadok. Preto sa ten znak > objaví na ďalšom riadku.

    Ďalšia vec: prvým argumentom funkcie scanf() je tzv. "formatovací reťazec". V tvojom prípade "%d%d". Ten rozhoduje o tom, ako sú znaky napísanú užívateľom "pochopené", analyzované a priradené do premenných 'a' a 'b'. V tomto formátovacom reťazci sú časti začínajúce znakom percento. '%d' hovorí, že postupnosť znakov sa bude interpretovať ako číslo zapísané v desiatkovej sústave. To má tiež svoje nuansy. Napr. čítanie čísla sa zastaví na prvom znaku, ktorý nemožno použiť ako číslicu. Napr. ak je na vstupe "123 456", tak čítanie prvého čísla zastaví po znaku '3', lebo znak medzera nie je možné použiť ako číslicu. Druhá vlastnosť: čítanie číslice preskakuje "biele znaky" (kam patrí aj medzera) na začiatku. Takže čítanie druhého čísla začne medzerou, tá sa preskočí a pokračuje sa číslicou 4 a skončí (neviditeľným ) znakom, ktorý tam dala klávesa Enter. Preto ak na vstup dám "123,456" tak prvé číslo sa prečíta, ale druhé nie, pretože znak ',' nepatrí medzi "biele znaky".

    No a nakoniec: formátovací reťazec scanf() môže obsahovať iné znaky, ktoré nemajú pred sebou znak percento a tie musia sedieť s tým, čo je na vstupe. Takže ak budem mať
    scanf("<%d,%d>",&a,&b)
    a na vstup napíšem
    <123,456>
    tak to zafunguje, ale užívateľ musí napísať aj znaky '<', '>' a ','. Ak tam dá napr. bodkočiarku, tak to nezafunguje, lebo bodkočiarka nie je čiarka. Ak tam dá miesto čiarky medzeru, tak to nezafunguje lebo čiarka vo formátovacom reťazci sa nenájde na vstupe. Ak dá medzeru na pred znak < tak to zasa nezafunguje, lebo formátovací reťazec začína znakom < a tam sa žiadne biele znaky nepreskakujú.

    Cvičenie #1: zafunguje?
    <123, 456>
    Cvičenie #2: zafunguje?
    <123 ,456>
    14.11.2018 10:21 Kacka99
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Teda děkuji moc, hned jak budu doma, zkusím to. A fakt moc díky za to vysvětlení všeho. :)
    14.11.2018 14:21 debian+
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypsání intervalu v ostrých závorkách
    Tvoje upravene na univerzalnejsie (upraveny kod uzivatela sad):
    #include <stdio.h>
    
    #define IS_NOT_NUMBER(a) (!((a) >= '0' && (a) <= '9'))
    
    /* vsetky ostatne znaky okrem cisiel riadku "zmaze" (nahradi medzerou) */
    void clean_on_number(char *buffer, size_t lenght)
    {
    	char *p;
    	
    	if(buffer == NULL)
    		return;
    	
    	for(p=buffer;*p != '\0'; p++)
    		if(IS_NOT_NUMBER(*p))
    			*p=' ';
    }
    
    int main(int argc, char **argv)
    {
        int min, max, i;
        
        char buffer[100];
        if(fgets(buffer, 100, stdin) != NULL)
        {
    		clean_on_number(buffer, 100);
    		sscanf(buffer, "%d %d", &min, &max);
        	for (i = min; i <= max; i++)
        		printf("%d\n", i);	
    	}
        
        return 0;
    }
    
    

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.