Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
V samotném Bashi by to šlo (umí TCP i UDP), ale to pravděpodobně nechceš.
Jednodušší bude přes wget
stáhnout stránku a pomocí diff
porovnat proti předchozí verzi, kterou sis uložil minule.
Potíž může nastat v případě, že se stránka dynamicky mění, např. obsahuje náhodný citát, dnešní svátek nebo datum atd. Pak by ti to hlásilo změny, i když by se ten podstatný obsah nezměnil. V tom případě potřebuješ porovnat jen obsah relevantních elementů – k tomu můžeš použít XPath (xpath
), XQuery (galax-run
nebo basex
) nebo XSLT (xsltproc
). Pokud je kód té stránky zprasený-nevalidní, tak před to budeš muset předřadit tidy
, ale to je jen jeden příkaz/filtr.
wget
/ curl
, správnu časť si regulárnym výrazom vyseknúť cez sed
, a potom porovnať voči predtým uloženému stavu cez diff
. Výsledok buď poslať ručne cez mail
, alebo to len vypísať na stdout a nechať cron.
A chceš hledat nějaký řetězec na stránce, nebo zjišťovat, zda se od minule změnila?
Tohle poprvé spadne (soubor kurzy.txt
ještě neexistuje) a pak ti to bude vypisovat rozdíl od minule:
diff kurzy.txt <(wget -O - -o /dev/null http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt | tee kurzy.txt)
Když to dáš do cronu, tak ti bude ten rozdíl chodit e-mailem.
Pokud hledáš konkrétní text, tak je to jednodušší:
wget -o /dev/null -O - http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/devizovy_trh/kurzy_devizoveho_trhu/denni_kurz.txt | grep -q "USD" && echo "stránka obsahuje požadovaný text"
Tiskni
Sdílej: