Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
int fd1 = wiringPiI2CSetup(0x48); printf("%d!\n", fd1); if (fd1 == -1) { printf("MCP3221 not found!\n"); return EXIT_FAILURE; } int fd2 = wiringPiI2CSetup(0x68); printf("%d!\n", fd2); if (fd2 == -1) { printf("MCP3424 not found!\n"); return EXIT_FAILURE; }První volání vrátí 4. (adc připojen) Druhé volání vrátí 5. (adc odpojen). Je to nějaký busy stav. Hledal jsem, jestli není nutné i2c nějak uvolnit (close,fclose...), ale nic moc jsem nenašel. Čekal bych, že v případě odpojení senzoru dostanu -1, ale možná jsem to jen blbě pochopil? "The return value is the standard Linux filehandle, or -1 if any error - in which case, you can consult errno as usual." Ještě doplnění. Když přidám po vyčtení hodnot close(handle), tak pak v druhém případě (stejně jako v prvním) mi wiringPiI2CSetup vrací 4. Takže otázka, mám dělat close()? Skoro v žádných příkladech to nedělají, ale tam věšinou pracují jen s jediným i2c zařízením a skript pak končí. 2) -1 mi vrací případné čtení/zápis, pokud zařízení není. Sice nechápu, proč se při open nevrací -1, ale neměl bych to tedy řešit ošetřením čtení/zápisu? Jako pokud mi vrátí -1, pak vyhodit chybu device not found? Jak jsem pochopil z popisu I2C, tak tam nějaké potvrzování komunikace funguje... Milan
Ak zapis skonci -1, vies urobit vypis akt. pripojenych a podla ozaj zistis, ze ci zariadenie je odpojene.A tohle by se dalo řešit jak? Když koukám, jak to řeší i2cdetect (https://kernel.googlesource.com/pub/scm/utils/i2c-tools/i2c-tools/+/i2c-tools-3.1/tools/i2cdetect.c), tak jestli to chápu správně, zkusí z toho zařízení/adresy přečíst popř. zapsat (podle nějakého intervalu adres) a když to failne, hodnotí zařízení jako odpojené. Z toho mi vychází, že mi stačí ošetřit mé první čtení/zápis a když se nezdaří, vyhodnotit to jako že zařízení je odpojené. Busy být nemůže, to mohou být jen zařízení, pro které je naloudován linuxový ovladač a v i2cdetect mají UU. Milan
Ak zapis skonci -1, vies urobit vypis akt. pripojenych a podla ozaj zistis, ze ci zariadenie je odpojene.Napr. pustis cez popen i2cdetect. Precitas vystup a pokial dane zariadenie nie je v tom vystupe znaci ze je odpojene. A mas naisto (inac je to neznama chyba a niekam zaloguje, aby si sa na to pozrel + prida ak este dmesg). A pri preklade (pri ./configure) pridat zavislost na program i2cdetect. Externy program - snaz sa o univerzalnost a jeden fork nezaberie az tak vela pamete/vykonu, ked to bude raz za cas. A v programe si pripadne poznacis, ze nema pripojene a raz za cas overy ci nebolo pridane. Alebo pripadne to mozes osetrit, ze ked ti rucne pripojis k tomu pocitacu, tak poslel program SIGUSR2, ktory v programe zmeni, ze nepouzivane bude pouzivane. Alebo pri prijaty signalu, preskenuje pripojene zariadenia. A pripada opat pouzivane zariadenia. Osetri open zariadenia, ale vzdy by si mal osetrit aj zapis/citanie, moze zlyhat. Ak budes mat aj aj overene, tak kod tvojho programu je pripraveny na aj aj chybu a jedno kt. chyba nastane. Je viac univerzalny. Kniznica overuje stavy, pitaj sa lower vyvojarov - kniznice, jadra, HW.
A co Multiplexer ? http://astromik.org/malymenu/menuraspi.htm
4! IN: 22.73 V 4! -1! Unable to write I2C device: Remote I/O error channel 1: 1102977.00 V -1! Unable to write I2C device: Remote I/O error channel 2: 1102977.00 V -1! Unable to write I2C device: Remote I/O error channel 3: 1102977.00 V -1! Unable to write I2C device: Remote I/O error channel 4: 1102977.00 V -1!
Tiskni
Sdílej: