Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
z toho popisu si spíš myslim že ten *.sh skript očekává někde v systému nějak registrovanej URI handler s názvem czeeopauth kterej bude nýst asi nějakej identifikátor tý občanky. jak se ale takový uri registruje nevim ani nevim čím by se jako mělo naplnit :'(
u sebe jsem ale našla nainstalovaný todleto třeba to tam máš taky. mělo by to umět command uri::register ale nikdy jsem to na nic noužila tak nevim
Potřebuješ Firefoxu vysvětlit, že když narazí na schéma czeeopauth, tak má zavolat externí program a adresu mu nějak předat. Dříve se to dalo vyklikat ve u uživatelském rozhraní Firefoxu (nebo Mozilly), teď už to v rámci uživatelské přívětivosti nelze. Místo toho se má použít postup Register protocol in Firefox.
Ostatně tato nutnost spouštět externí program na pokyn serveru a předávat mu vstup definovaný serverem je další z úžasných zlepšováků ve jménu bezpečnosti. Příkladem stejně poblouzněných architektů budiž U2F.
hele co jsem našla! možná by to šlo celý obejít dockerem
[Desktop Entry] Name=eObčanka Identifikace Comment=Elektronická identifikace občanským průkazem Version=1.0 Type=Application Exec=/opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp.sh %u Path=/opt/eObcanka/Identifikace Icon=eopauthapp Terminal=false Categories=Qt;Utility; MimeType=x-scheme-handler/czeeopauth Keywords=eop;smartcardscoz je cesta, jmeno souboru i format, dle freedesktop specifikace kterou snad podporuje/dodrzuje kazde distro i desktop...
sudo /usr/bin/update-desktop-database
jak to nakonec dopadlo?? už je to strčený v dockeru?? ;D
no co já navrhuju je ten problém celej obejít a strčit dotoho dockeru a zapomenout že takovej problém někdy byl ;D docker jestli neznáš tak to je takovej systém jakoby odlehčenejch virtuálek kterým se říká kontejnery.v podstatě by sis v systému vytvořil takový jakoby malinkatý ubuntitíčko ve kterým by běžela ta samotná občanka. sežere ti to teda asi určitě víc zdrojů než kdyby sme to tady vyřešili ale zase budeš +- v suchu až to ty blbce na druhý straně napadne třeba nějak změnit.
celkem podrobnej >>>návod<<< je tam na tom githubu co už jsem sem jednou postovala. poslední změna je někde před půl rokem takže to je asi ještě celkem aktuální. nejdřiv si nainstaluj docker (balíček pro maegia 7 existuje) a pak zkus jet podle toho návodu co je na tom githubu. možná se to ale bude muset upravovat aby si to rozumělo s tim hardware co čte tu občanku. nevim. ale za pokus nic kromě času nedáš. jsem docker nikdy nepoužila na hardware problém musim teda varovat předem ;D
# prevest s parametrem scripts a neni pak potreba aktualizovat databazi rucne alien --to-rpm --scripts eObcanka-3.1.2-amd64.deb # doinstalovani hromady zavyslosti s tim ze mozna ani ne vsechny jsou (nutne) potreba urpmi lib64xrender1 lib64xtst6 lib64dbus1_3 lib64expat1 lib64fontconfig1 lib64freetype6 lib64nspr4 lib64nss3 lib64xcb1 lib64xkbcommon0 lib64qt53danimation5 lib64qt53dcore5 lib64qt53dextras5 lib64qt53dinput5 lib64qt53dlogic5 lib64qt53dquick5 lib64qt53dquickscene2d5 lib64qt53drender5 lib64qt5concurrent5 lib64qt5eglfsdeviceintegration5 lib64qt5gamepad5 lib64qt5location5 lib64qtmultimedia4 lib64qtmultimedia4 lib64qt5remoteobjects5 lib64qt5serialport5 lib64qt5virtualkeyboard5 lib64qt5waylandclient5 # nainstalovani balicku s vynechanim kontroly (vypis zbylejch problemu bez nodeps viz dale) rpm -ivh --nodeps eObcanka-3.1.2-2.x86_64.rpmpo nainstalovani te hromady, bez nodeps mi hlasilo jeste tohle:
chyba: Selhalé závislosti: devel(libasound(64bit)) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5EglFSDeviceIntegration.so.5(Qt_5_PRIVATE_API)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5WaylandClient.so.5(Qt_5)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5WaylandClient.so.5(Qt_5_PRIVATE_API)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64
/bin/bash /opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp.sh czeeopauth://mwid=171fba8a-7aa5-423b-812e-28a4b764f96dkdyz ten pustim rucne v Mageia, tak dostanu hlasku:
Cannot mix incompatible Qt library (version 0x50c02) with this library (version 0x50c04)%zkus ho pustit ty, co to udela u tebe?
# instalace urpmi git docker sudo urpmi docker-compose (na dotaz zvolil 1) sudo systemctl enable docker sudo systemctl start docker # stazeni z github git clone https://github.com/SemaiCZE/eop-docker.git cd eop-docker # priprave dockeru s firefox a eObcanka sudo docker-compose builda tohle poustet vzdy kdyz budes chtit na portal:
# priprava pro spusteni ./prepare-host.sh # spusteni firefoxu s prihlasenim pres eObcanka sudo docker-compose up eop(na github pise ze pak mas spatky selinux prepnout do enforcing rezimu, ale zda se ze Mageia selinux nema aktivni by default, takze to asi odpada)
sudo docker-compose run eop /opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp sudo docker-compose run eop /opt/eObcanka/SpravceKarty/eopcardman --no-sandbox
sudo cp -a /cesta/k/eop-docker/prepare-host.sh /usr/local/bin/eopff echo "sudo docker-compose up eop" | sudo tee -a /usr/local/bin/eopffa pak to odkudkoliv pustit s tim ze to udela pripravu i pusteni docker s ff najednou:
eopff
systemctl status docker.service
journalctl -xepo tom co zkusis docker nastartovat?
libpcsclite1, pcscd, libpng16-16, libx11-6, desktop-file-utils, libgtk-3-0
Tiskni
Sdílej: