Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
z toho popisu si spíš myslim že ten *.sh skript očekává někde v systému nějak registrovanej URI handler s názvem czeeopauth kterej bude nýst asi nějakej identifikátor tý občanky. jak se ale takový uri registruje nevim ani nevim čím by se jako mělo naplnit :'(
u sebe jsem ale našla nainstalovaný todleto třeba to tam máš taky. mělo by to umět command uri::register ale nikdy jsem to na nic noužila tak nevim
Potřebuješ Firefoxu vysvětlit, že když narazí na schéma czeeopauth, tak má zavolat externí program a adresu mu nějak předat. Dříve se to dalo vyklikat ve u uživatelském rozhraní Firefoxu (nebo Mozilly), teď už to v rámci uživatelské přívětivosti nelze. Místo toho se má použít postup Register protocol in Firefox.
Ostatně tato nutnost spouštět externí program na pokyn serveru a předávat mu vstup definovaný serverem je další z úžasných zlepšováků ve jménu bezpečnosti. Příkladem stejně poblouzněných architektů budiž U2F.
hele co jsem našla! možná by to šlo celý obejít dockerem
[Desktop Entry] Name=eObčanka Identifikace Comment=Elektronická identifikace občanským průkazem Version=1.0 Type=Application Exec=/opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp.sh %u Path=/opt/eObcanka/Identifikace Icon=eopauthapp Terminal=false Categories=Qt;Utility; MimeType=x-scheme-handler/czeeopauth Keywords=eop;smartcardscoz je cesta, jmeno souboru i format, dle freedesktop specifikace kterou snad podporuje/dodrzuje kazde distro i desktop...
sudo /usr/bin/update-desktop-database
jak to nakonec dopadlo?? už je to strčený v dockeru?? ;D
no co já navrhuju je ten problém celej obejít a strčit dotoho dockeru a zapomenout že takovej problém někdy byl ;D docker jestli neznáš tak to je takovej systém jakoby odlehčenejch virtuálek kterým se říká kontejnery.v podstatě by sis v systému vytvořil takový jakoby malinkatý ubuntitíčko ve kterým by běžela ta samotná občanka. sežere ti to teda asi určitě víc zdrojů než kdyby sme to tady vyřešili ale zase budeš +- v suchu až to ty blbce na druhý straně napadne třeba nějak změnit.
celkem podrobnej >>>návod<<< je tam na tom githubu co už jsem sem jednou postovala. poslední změna je někde před půl rokem takže to je asi ještě celkem aktuální. nejdřiv si nainstaluj docker (balíček pro maegia 7 existuje) a pak zkus jet podle toho návodu co je na tom githubu. možná se to ale bude muset upravovat aby si to rozumělo s tim hardware co čte tu občanku. nevim. ale za pokus nic kromě času nedáš. jsem docker nikdy nepoužila na hardware problém musim teda varovat předem ;D
# prevest s parametrem scripts a neni pak potreba aktualizovat databazi rucne alien --to-rpm --scripts eObcanka-3.1.2-amd64.deb # doinstalovani hromady zavyslosti s tim ze mozna ani ne vsechny jsou (nutne) potreba urpmi lib64xrender1 lib64xtst6 lib64dbus1_3 lib64expat1 lib64fontconfig1 lib64freetype6 lib64nspr4 lib64nss3 lib64xcb1 lib64xkbcommon0 lib64qt53danimation5 lib64qt53dcore5 lib64qt53dextras5 lib64qt53dinput5 lib64qt53dlogic5 lib64qt53dquick5 lib64qt53dquickscene2d5 lib64qt53drender5 lib64qt5concurrent5 lib64qt5eglfsdeviceintegration5 lib64qt5gamepad5 lib64qt5location5 lib64qtmultimedia4 lib64qtmultimedia4 lib64qt5remoteobjects5 lib64qt5serialport5 lib64qt5virtualkeyboard5 lib64qt5waylandclient5 # nainstalovani balicku s vynechanim kontroly (vypis zbylejch problemu bez nodeps viz dale) rpm -ivh --nodeps eObcanka-3.1.2-2.x86_64.rpmpo nainstalovani te hromady, bez nodeps mi hlasilo jeste tohle:
chyba: Selhalé závislosti: devel(libasound(64bit)) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5EglFSDeviceIntegration.so.5(Qt_5_PRIVATE_API)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5WaylandClient.so.5(Qt_5)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64 libQt5WaylandClient.so.5(Qt_5_PRIVATE_API)(64bit) je pot\u0159eba pro eObcanka-3.1.2-2.x86_64
nevim zda to mas jinak protoze uz to ma nekde v conf/cache neco diky tomu ze ctecka bylo uz pripojena, nebo proto ze to mas jinak nainstalovane, btw: ten soubor /usr/share/applications/eopauthapp.desktop si nechal z balicku? tedy NEdaval si tam z toho meho prispevku?(kde treba mohlo by dojit k spatne formatovani), jeste me napada, pri instalaci alienu se me to ptalo jakej balicek pro kompatibilitu vybrat, na vyber bylo 1-upmi-neco-debug 2-neco-jineho, vybral sem 1. netusim zda to muze mit vliv

/bin/bash /opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp.sh czeeopauth://mwid=171fba8a-7aa5-423b-812e-28a4b764f96dkdyz ten pustim rucne v Mageia, tak dostanu hlasku:
Cannot mix incompatible Qt library (version 0x50c02) with this library (version 0x50c04)%zkus ho pustit ty, co to udela u tebe?
# instalace urpmi git docker sudo urpmi docker-compose (na dotaz zvolil 1) sudo systemctl enable docker sudo systemctl start docker # stazeni z github git clone https://github.com/SemaiCZE/eop-docker.git cd eop-docker # priprave dockeru s firefox a eObcanka sudo docker-compose builda tohle poustet vzdy kdyz budes chtit na portal:
# priprava pro spusteni ./prepare-host.sh # spusteni firefoxu s prihlasenim pres eObcanka sudo docker-compose up eop(na github pise ze pak mas spatky selinux prepnout do enforcing rezimu, ale zda se ze Mageia selinux nema aktivni by default, takze to asi odpada)
sudo docker-compose run eop /opt/eObcanka/Identifikace/eopauthapp sudo docker-compose run eop /opt/eObcanka/SpravceKarty/eopcardman --no-sandbox
sudo cp -a /cesta/k/eop-docker/prepare-host.sh /usr/local/bin/eopff echo "sudo docker-compose up eop" | sudo tee -a /usr/local/bin/eopffa pak to odkudkoliv pustit s tim ze to udela pripravu i pusteni docker s ff najednou:
eopff
systemctl status docker.service
journalctl -xepo tom co zkusis docker nastartovat?
libpcsclite1, pcscd, libpng16-16, libx11-6, desktop-file-utils, libgtk-3-0
Tiskni
Sdílej: