Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám to správně?V princípe áno.
proč tam musí být int *xZápisom "int *x" deklaruješ premennú/parameter s menom "x". Tiež hovoríš, že tá premenná je typu "pointer na int". Keď vykonávanie funkcie skončí, tak tá premenná zanikne. Ale keďže, tá premenná je typu pointer, tak to miesto v pamäti kam ten pointer ukazoval, stále existuje. Tým sa dosiahne to, že hodnota získaná vo funkcii je dostupná aj po skončení vykonávania tej funkcie.
když je to ukazatel tak ukazuje na x?Nie. Ukazuje na miesto v pamäti, ktoré bude určené tam, kde tá funkcia bude použitá/zavolaná. Tam ide o to, čo je to parameter funkcie. Je to označenie nejakej hodnoty, ktoré platí počas vykonávania tej funkcie. Akú hodnotu tá premenná označuje, to sa rozhodne, keď tú funkciu zavoláš.
a do x uložím tu hodnotu co zadam do klavesniceNie celkom. Hodnota načítaná z klávesnice bude uložená na miesto v pamäti, na ktoré ukazuje pointer uložený v premennej x. Keď máš premennú 'a', tak výraz '&a' znamená "ukazovateľ na miesto v pamäti, kde je uložená hodnota premennej 'a'". Ak má premenná a hodnotu 13, tak tá 13 je niekde v pamäti. Poradové číslo tej pamäťovej bunky, kde je tá 13 uložená, to je "pointer na a". Keď do a priradím 25. Tak prepíšem hodnotu v tej istej pamäťovej bunke - teda na tej istej adrese bude miesto hodnoty 13 hodnota 25.
void nacti(int *number_1, int *number_2, int *number_3) { … }
fakt to zadání bylo jako takhle pitomí?? scanf de přeci zavolat rovnou bez nějaký další funkcičky ne nechce se něco víc?? předminulej domácák byl težší si jako myslim ;D
Tiskni
Sdílej: