Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Doma sa mi za roky nahromadili najrôznejšie papierové dokumenty. Mám v úmysle zbaviť sa ich a previesť ich do digitálnej podoby - a napísať si na to vlastnú aplikáciu. V jave. S možnosťou dokumenty otagovať, priradiť dátum, poznámku, nanovo vytlačiť, vyhľadávať, ...
Chcel by som od vás počuť názory na to, ako ukladať oskenované dokumenty:
Ten SQL server mi príde najhorší lebo chcem, aby bolo jednoduché tie dáta zálohovať a presúvať. A to aj pre členov rodiny, ktorí nie sú IT zdatní. Mať niekde SQL server a raz za 5 rokov znova objavovať ako sa to backupuje, upgraduje, ... to ma nenadchýňa. Pri upgrade embeded databázy, ku ktorému rokmi dôjde, by som tiež chcel čo najjednoduchší priebeh.
Máte nejaké rady?
Q1: je dôvod uprednostniť obrázok pred pdf?Ano je, pdf je komplexnější formát. Osobně u důležitých dat vždy uchovávám originál (raw z foťáku, tiff ze scanneru - ano vím, že tiff je jen kontejner pro mnoho formátů) + export v nějaké podobě. U bitmap preferuju png, ale nemám to nějak příliš důkladně obhájené, ve skutečnosti by bylo nejlepší to uchovat jako farbfeld, tedy tak primitivní, jak jen to může být.
kombinácia predchádzajúcich dvoch. V DB metadáta a odkaz na súbor s blobom.Ne, nikdy!!! Toto je nejhorší řešení. Pokud už chcete použít DB, tak do ní uložte i ta data. Není nic horšího, než najít metadata a nemít k nim data (někdo udělal dbdump, ale už jaksi zapomněl na adresář). Data patří do DB a to kompletně. Pokud se z nějakého důvodu bojíte o původní soubory, nechte je na disku a navíc je uložte do db. A obecně nedoporučuji používat BLOBy, ale třeba něco jako pg BYTEA, kdy je tento byte array hodnotou stejně jako cokoliv jiného. Tj lze nad tím mít transakce apod.
farbfeldDo teď mi není jasné, jestli autoři fakt neznali PBM, nebo proč se snažili vytvořit totéž znovu nekompatibilně.
No a pak tu ještě je ten faktor, že musíš jednou za pár let ta média fyzicky číst a nahrazovat nečitelná - a během toho uvidíš, jestli digitální formáty nezestárly.
>H15:@SUM(H3...H14) >G15:@SUM(G3...G14) >F15:@SUM(F3...F14) >E15:@SUM(E3...E14) >D15:@SUM(D3...D14) >C15:@SUM(C3...C14) >B15:@SUM(B3...B14) >A15:/FR"soucet >H14:@SUM(B14...G14) >G14:704 >F14:80 >D14:4494 >C14:706 >B14:3344 >A14:1+A13 atd. ...Pokud chceš skladovat grafická data, vyhnul bych se ztrátové kompresi. A co nejjednodušší uložení dat, nejsnáze rekonstruovatelné mi připadají truecolor a monochromatické bitmapy.
A davas si i sam sobe uzasnej priklad ... napises si aplikaci v jave? V ty jave, kterou prave kvuli zmene licencovani jre vsichni hromadne opousteji? Jo, jasne, ten utek mozna bude trvat 5, mozna i 10 let, ale uz nastal.ale no tak Java je open source https://adoptopenjdk.net/ a ti co utíkají by utekli stejně, nejhorší je smrt z vyděšení
Tiskni
Sdílej: