Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
os.system(path) subprocess.call(path, shell=True)Díky za pomoc.
Řešení dotazu:
v linuxu je potřeba mezeru escapovat to jako znamená nahradit ' ' timhletim '\ ' aby ji viděl jako znak jednoho toho samýho řetězce a ne jakoby dva různý :O ;D
de to udělat takhle nahrazením znaků ' ' znakama '\ ' ale asi bude existovat i nějakej lepší způsob si myslim ale nevim. tohleto funguje
import subprocess import os path="./nova slozka/skript.sh" path=path.replace(" ","\ ") subprocess.call(path, shell=True)
mi fungovalo udělat z tý windowsí cesty raw string hele
jsem to ale testovala jen pod win7 tak nevim jestli se to jako bude u vyších verzí chovat stejně tak pozor :O :O
import subprocess import os path=r"C:\Users\Gréta\nova slozka\skript.bat" subprocess.call(path, shell=True)
path = path_1+"\\"+path_2+"\\"+"\\".join(arr_a)+"\\"+arr_b[23]tak to mám použít takto?
subprocess.call(r'path', shell=True)Díky
to fungovat nebude tam jakoby deklaruješ novej string o obsahu "path"
ale když už cestu sestavuješ takle ručně nepoběží ti to uplně normálně takle i s tou mezerou pod win??
path="C:\\Users\\Gréta\\nova slozka\\skript.bat" subprocess.call(path, shell=True)
shell=True
když ho nepotřebuješ? Bez toho je to argv pole kde je přímo cesta k souboru (a ty další prvky jsou parametry) a žádné shellové escapování nebudeš řešit.
subprocess.call(path, shell=False)
subprocess.call([path])
shell=False
je default.
subprocess.call(['copy', filepath1, filepath2])
todleto ti bude fungovat si myslim jenom v linuxu s příkazem cp jako subprocess.call(['cp', filepath1, filepath2]) ve win asi budeš muset jako použít misto pole ten jedinej string a argument shell=True
kopírování s mezírkama mi ve win fungovalo takhlenc
subprocess.call("copy orig.txt \"kopie s mezerama.txt\"",shell=True)
tomu shell true je ale prej dobrý se vyhnout vždykcky když se dá protože jako muže bejt dost nebezpečný hele :O :O
jestli ti ale jako de jenom o kopírování souborů tak jsou i nějaký hotový multiplatformní řešení v tom pythonu třeba shutil hele ;D
no jasně jako já to tam ve win cpu do subprocess.call bez toho argumentu shell=True proto mi to jede :O :O :O :O
to ne
jestli to jako chceš nechat běžet v jiným okýnku tak tohleto řešení by pod win mohlo jet
import os import subprocess from subprocess import CREATE_NEW_CONSOLE path="C:\\Users\\Gréta\\nova slozka\\skript.bat" subprocess.call([path], creationflags=CREATE_NEW_CONSOLE)
supr ;D
Tiskni
Sdílej: