Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Problém nastal, pokud o podsíti počítač nevěděl a posílal konfigurační pakety na výchozí bránuJá tohle teda nikdy nedělal, ale když pošleš na 255.255.255.255, tak se to pošle broadcastem a nic jiného nemusíš vědět, ne? Nebo si najdi jak funguje DHCP požadavek od DHCP klienta a udělej to takhle. Nevím jestli k něčemu z toho není potřeba root.
Samozřejmě to bylo také omezeno na jeden síťový segmentTo bude vždycky, nemůžeš poslat broadcast do neznámé sítě jinde, a asi nemáš moc jiných způsobů, jak tam neznámé zařízení oslovit.
Já tohle teda nikdy nedělal, ale když pošleš na 255.255.255.255, tak se to pošle broadcastem a nic jiného nemusíš vědět, ne?Ano, tak to dělám, posílám na podsítě a pak ještě genericky na 255.255.255.255. Pak posbírám odpověďi a mám seznam zařízení. Takže discovery jakž takže funguje. Ne úplně vždy, u některých switchů nebo soho routerů v bridge režimu asi zafunguje nějaký mechanismus (icmp? arp? - nemám tušení) a odpověď na broadcast nedorazí (nevidím ve wiresharku). Tento problém je asi samostatná kapitola. Ještě mám pochybnosti ohledně wifi - pokud je pc připojen k wifi routeru opět v bridge režimu a do toho routeru jsou připojená ta zařízení, tak to někdy nefunguje. Kvůli těmto komplikacícm mi to přijde hrozně fragilní řešení, které je hádám dost závislé na kvalitě toho "routeru". Poměrně blbě se to testuje. Tester píše:
Pokud bylo zařízení připojena do ETH na switchi a notebook s utilitou na WLAN do stejného switche, zařízení nebylo nalezeno. Když obojí na ETH, tak ano.Co však principiálně nefunguje je odeslání konfiguračního paketu specificky na to jedno konkrétní zařízení. V té konfigurační aplikaci je tlačítko "nastav to a to" - uživatel vybere zařízení, stiskne to tlačítko a aplikace odesílá paket na vybrané zařízení. Jenže pokud pc nemá správnou routu na tu podsíť, tak paket do zařízení nedorazí. Jedině že bych konfigurační pakety taky broadcastoval a zařízení by si sama pakety přebrala a reagovala jen na pakety určené pro ně. Aplikace by shromáždila všechny odpovědi a z toho určila, zda se konfigurace povedla (zařízení konfigurační paket potvrzují). Má takový postup nějaká úskalí?
Co však principiálně nefunguje je odeslání konfiguračního paketu specificky na to jedno konkrétní zařízení.Aha, tak to by (jako zjednodušení pro uživatele) měla mít aplikace jednoduchou možnost přidat chybějící routu (třeba defaultně zapnutou, ale mělo by to jít vypnout pro pokročilé uživatele). Další možnost je ten paket vyrobit a poslat ručně přímo na to zařízení přes něco jako scapy, ale to je asi zbytečně komplikované, a až někdo přijde s tím, že mu nestačí jednotlivé pakety, ale chce mít skutečné spojení, tak bys efektivně reimplementoval IP stack ve svém programu, a to nechceš. To s tou propagací přes wifi nevím, ale překvapuje mě to, protože jsem ještě nikdy nenarazil na žádnou záhadnou nefunkčnost DHCP, a to by mělo fungovat přesně takhle.
Jestli chapu spravne ? mate jeden ethernet, na nem nezname Ip site ? .... a chcete se bavit s devicem ktereho neznate IP adresu,subnet,gw ---> #------------------------------------------------------------------------------ a) neresit to jako IP, ale na L2 .... poslat paket na broadcast ffff.ffff.ffff a device odpovida taky broadcastem kde v eth payloadu posila dohodnute informace... b) ...multicast adresace... zkuste se podivat jak to resi treba protokol ospf, hsrp, eigrp .... c) nebo je uplne optimalni pouzit IPV6 a local link adresaci ... ... a navic mate i do budoucna vystarano d) kdyz uz jsme u IPV6 tak by to i pri routingu tj neni to jeden segment resila anycast adresa .... e) asi by se dalo jeste neco vydumat ??? #---------------------------------------------------------------------------- a) -> cunarna b) -> blbe by se to prenaselo do WAN prostredi, ale jde to. c) -> ciste,perspektivni -> ale je to omezene na eth segment a nevyzaduje IPV6 od infrastruktury, nemelo by mit problemy s proxy-arpem d) -> ciste, routovatelne, a perspektivni.... nutne mit implementovano IPV6 toz tak .... -)
Tiskni
Sdílej: