Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Problém nastal, pokud o podsíti počítač nevěděl a posílal konfigurační pakety na výchozí bránuJá tohle teda nikdy nedělal, ale když pošleš na 255.255.255.255, tak se to pošle broadcastem a nic jiného nemusíš vědět, ne? Nebo si najdi jak funguje DHCP požadavek od DHCP klienta a udělej to takhle. Nevím jestli k něčemu z toho není potřeba root.
Samozřejmě to bylo také omezeno na jeden síťový segmentTo bude vždycky, nemůžeš poslat broadcast do neznámé sítě jinde, a asi nemáš moc jiných způsobů, jak tam neznámé zařízení oslovit.
Já tohle teda nikdy nedělal, ale když pošleš na 255.255.255.255, tak se to pošle broadcastem a nic jiného nemusíš vědět, ne?Ano, tak to dělám, posílám na podsítě a pak ještě genericky na 255.255.255.255. Pak posbírám odpověďi a mám seznam zařízení. Takže discovery jakž takže funguje. Ne úplně vždy, u některých switchů nebo soho routerů v bridge režimu asi zafunguje nějaký mechanismus (icmp? arp? - nemám tušení) a odpověď na broadcast nedorazí (nevidím ve wiresharku). Tento problém je asi samostatná kapitola. Ještě mám pochybnosti ohledně wifi - pokud je pc připojen k wifi routeru opět v bridge režimu a do toho routeru jsou připojená ta zařízení, tak to někdy nefunguje. Kvůli těmto komplikacícm mi to přijde hrozně fragilní řešení, které je hádám dost závislé na kvalitě toho "routeru". Poměrně blbě se to testuje. Tester píše:
Pokud bylo zařízení připojena do ETH na switchi a notebook s utilitou na WLAN do stejného switche, zařízení nebylo nalezeno. Když obojí na ETH, tak ano.Co však principiálně nefunguje je odeslání konfiguračního paketu specificky na to jedno konkrétní zařízení. V té konfigurační aplikaci je tlačítko "nastav to a to" - uživatel vybere zařízení, stiskne to tlačítko a aplikace odesílá paket na vybrané zařízení. Jenže pokud pc nemá správnou routu na tu podsíť, tak paket do zařízení nedorazí. Jedině že bych konfigurační pakety taky broadcastoval a zařízení by si sama pakety přebrala a reagovala jen na pakety určené pro ně. Aplikace by shromáždila všechny odpovědi a z toho určila, zda se konfigurace povedla (zařízení konfigurační paket potvrzují). Má takový postup nějaká úskalí?
Co však principiálně nefunguje je odeslání konfiguračního paketu specificky na to jedno konkrétní zařízení.Aha, tak to by (jako zjednodušení pro uživatele) měla mít aplikace jednoduchou možnost přidat chybějící routu (třeba defaultně zapnutou, ale mělo by to jít vypnout pro pokročilé uživatele). Další možnost je ten paket vyrobit a poslat ručně přímo na to zařízení přes něco jako scapy, ale to je asi zbytečně komplikované, a až někdo přijde s tím, že mu nestačí jednotlivé pakety, ale chce mít skutečné spojení, tak bys efektivně reimplementoval IP stack ve svém programu, a to nechceš. To s tou propagací přes wifi nevím, ale překvapuje mě to, protože jsem ještě nikdy nenarazil na žádnou záhadnou nefunkčnost DHCP, a to by mělo fungovat přesně takhle.
Jestli chapu spravne ? mate jeden ethernet, na nem nezname Ip site ? .... a chcete se bavit s devicem ktereho neznate IP adresu,subnet,gw ---> #------------------------------------------------------------------------------ a) neresit to jako IP, ale na L2 .... poslat paket na broadcast ffff.ffff.ffff a device odpovida taky broadcastem kde v eth payloadu posila dohodnute informace... b) ...multicast adresace... zkuste se podivat jak to resi treba protokol ospf, hsrp, eigrp .... c) nebo je uplne optimalni pouzit IPV6 a local link adresaci ... ... a navic mate i do budoucna vystarano d) kdyz uz jsme u IPV6 tak by to i pri routingu tj neni to jeden segment resila anycast adresa .... e) asi by se dalo jeste neco vydumat ??? #---------------------------------------------------------------------------- a) -> cunarna b) -> blbe by se to prenaselo do WAN prostredi, ale jde to. c) -> ciste,perspektivni -> ale je to omezene na eth segment a nevyzaduje IPV6 od infrastruktury, nemelo by mit problemy s proxy-arpem d) -> ciste, routovatelne, a perspektivni.... nutne mit implementovano IPV6 toz tak .... -)
Tiskni
Sdílej: