OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
index.html
by měl být statický, v něm pouze link na JS knihovnu (nejlépe na cloudu) s ajaxem, který bude umět dynamicky dotáhnout data - to řeší browser. Data je možné udržovat v RAM a na ajaxový dotaz je prezentovat jako JSON, se kterým si browser poradí. Ovšem pokud data nejsou přepisována, ale jen dopisována na konec souboru, životnost flešky to nesnižuje. Vadí jim jen příliš časté přepisování jedné buňky.
Zbývá jen vybrat vhodný webserver pro ESP32, který bude umět z těch dat dynamicky generovat JSON. Grafy by se opět generovaly až v browseru.
Především někuji všem.
Jestli myslis tento navod tak tam se data ctou kazdych 30 do JS pole(v prohlizeci..).
Nemyslim, toto je celekm jednoduchý a pořehledný příkalsd v kterém i já vidím na stránce/scriptu XMLHttpRequest() tedy AJAX a na straně serveru vidím použití request->send a request->send_P. Sice nevím proč musí být pro poslíní dat z SRAM (PROGMEM) Send_P, ale to bych si dohledal.
Ja se koukal na trochu komplexnější a také méně přehledný kod , přesněji na toto
Koukal jsme na zde odkazovný příklad i na ESPAsyncWebServer mám několik dotazu.
1. Exituje něco jako dokumentace v které by byl přehled funkci/metod a vyznam jejeich parametru, proměnnych atd?
2. Trochu totiž nechápu, tedy chápu funkci,ale nechápu jak . Napříkald v příkaldu je uvedemo
server.on("/", HTTP_GET, [](AsyncWebServerRequest *request){
request->send(SPIFFS, "/index.html", String(), false, processor);
});
Chápu co to dělá, tedy, že to clientu na GET požadvek vrátí index.html v kterém funce processor nahradi zastupný%STATE%
za On nebo Off,ale nehcpu jak se STATE ocitl v parametru funkce processor, netuším co znamenaji další parmtry tyedy flase a String(),
hledl bych to v dokumentaci,ale tu s emi nepodařilo najit
Poradíte?
Tiskni
Sdílej: