Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
app.sh: line 20464: syntax error near unexpected token `červená:' app.sh: line 20464: ` read "červená řepa: " co'Díky.
Řešení dotazu:
$ read --version bash: read: --: neplatná voľba read: použitie read [-ers] [-a pole] [-d oddeľovač] [-i text] [-n nznakov] [-N nznakov] [-p výzva] [-t zdržadnie] [-u fd] [názov ...]Spravne by bolo:
read -p "pekny som? " answer
Chybne pouzitie read.to koukam i u tebe$ read --version bash: read: --: neplatná voľba
$ help read read: read [-ers] [-a pole] [-d oddělovač] [-i text] [-n p_znaků] [-N p_znaků] [-p výzva] [-t limit] [-u fd] [jméno…] Načte ze standardního vstupu jeden řádek a rozdělí jej na položky. Ze standardního vstupu, nebo deskriptoru souboru FD, je-li zadán přepínač -u, je načten jeden řádek. Řádek se rozdělí na části jako při dělení na slova a první slovo je přiřazeno do prvního JMÉNA, druhé slovo do druhého JMÉNA a tak dále, přičemž přebývající slova se přiřadí do posledního JMÉNA. Pouze znaky uvedené v $IFS jsou považovány za oddělovače slov. Nejsou-li uvedena žádná JMÉNA, načtený řádek bude uložen do proměnné REPLY. Přepínače: -a pole načtená slova budou přiřazena do postupných prvků POLE počínaje indexem nula -d oddělovač pokračuje, dokud není načten první znak ODDĚLOVAČE namísto nového řádku -e načte řádek pomocí knihovny Readline -i text použije TEXT jako prvotní text pro Readline -n p_znaků vrátí řízení po načtení P_ZNAKŮ znaků, místo čekání na nový řádek, avšak respektuje oddělovač, je-li méně než P_ZNAKŮ -N p_znaků vrátí řízení pouze po načtení přesně P_ZNAKŮ znaků, pokud se neobjeví konec souboru nebo nevyprší limit, ignoruje jakýkoliv oddělovač -p výzva vypíše řetězec VÝZVA bez závěrečného nového řádku dříve, než se zahájí načítání -r nepovolí zpětná lomítka pro escapování jakýchkoliv znaků -s vstup pocházející z terminálu nebude zobrazován -t limit umožní vypršení časového limitu a vrácení chyby, pokud nebude načten celý řádek do LIMIT sekund. Hodnota proměnné TMOUT představuje implicitní limit. LIMIT smí být desetinné číslo. Je-li LIMIT 0, read okamžitě skončí, aniž by zkusil načíst jakákoliv data, a vrátí úspěch, jen bude-li na zadaném deskriptoru souboru připraven vstup. Návratový kód bude větší než 128, pokud časový limit bude překročen. -u fd čte z deskriptoru souboru FD namísto standardního vstupu Návratový kód: Návratový kód je nula, pokud se nenarazí na konec souboru, časový limit pro čtení nevyprší (pak je větší než 128), nedojde k chybě při přiřazování do proměnné, nebo není poskytnut neplatný deskriptor souboru jako argument -u.
tttttsssss učitelskej jeto neni schopnej pořádně naučit ale bude jakoby vrážet čas do googlení domácáků :D
a vubec ať sem klidně pan učitelskej přileze a vysvětlí nám jaktože to dědek neumí ikdyž si stim vočividně hraje/zkouší to pouštět a jaktože se dědek ptá rači tady a bojí/nevidí smysl se ptát přímo učitelskýho :D ;D
read
, a zabudne napísať parameter:
$ read -p "zadaj ovocie: " vstup ; echo "zadal si: " ${vstup} zadaj ovocie: черепаха zadal si: черепаха
Tiskni
Sdílej: