Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
<p>Number is {{ returnNumber() }}</p>V Javascriptu pak (zestručněno):
new Vue({ data: function() { return { number: 0 } }, methods: { returnNumber() { /* tělo funkce returnNumber() má dvě různé varianty zapsané níže */ } } })Dvě různé podoby těla funkce returnNumber(): 1)
return this.number = Math.random();2)
return this.number++V případě první varianty se po načtení stránky do odstavce vypíše nějaké odpovídající náhodné číslo, kdežto v případě druhé varianty se tam objeví číslo 102 a navíc se v konzoli objeví hlášení o chybě
[Vue warn]: You may have an infinite update loop in a component render function.
Takže v případě varianty 1) se funkce spustí jen jednou, kdežto v případě varianty 2) se spustí opakovaně (minimálně 102krát) a zřejmě do nekonečna, pokud by nebyla zastavena pojistkou ve Vue.
Obě varianty mají společné to, že funkce změní hodnotu vlastnosti number a její nová hodnota se pak vypíše do odstavce. Navzdory tomuto společnému se ale jinak chovají rozdílně. Ani trochu mi není jasné, proč se toto děje. Dokázal by mi to někdo nějak jednoduše vysvětlit? Děkuji.
Řešení dotazu:
jj asi se to samo dycky zkusí zaktualizovat a udělá to rekurzi :O ;D
a těch 100 je asi jako konstantou MAX_UPDATE_COUNT nastavenou na hodnotu 100 vtom *js hele řádek 4247 takže to udělá jenom těch 100 vopakování dycky :D ;D
rekurzi by to asi jako mělo dělat i pro to náhodný číslo :D ;D
lol ani ne :D :D mě zajímalo jenom proč těch 100 :D ;D
rekurzi by to asi jako mělo dělat i pro to náhodný číslo :D ;DNo, tady jsem si všiml právě rozdílu u dvou různých zápisů: 1)
this.number = Math.random(); return this.number2)
return this.number = Math.random()První zápis vyvolá nekonečnou smyčku, druhý ne. Takže, pokud to dobře chápu, v zápisu 2) se návratová hodnota metody Math.random() vloží do this.number a zároveň se vrátí jako výsledek funkce, ale hodnota this.number se při tom nečte, kdežto v zápisu 1) se na druhém řádku hodnota this.number přečte. Mám to tedy celkově chápat tak, že ve Vue nemá smysl do textové interpolace (tj. do
{{ }}
) zapisovat volání funkcí, které pracují s hodnotami v objektu data?
Tiskni
Sdílej: