Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
jakože by to byl hele marek myslíš :O :D
sry špatnej helelink :O :/ mělo to bejt https://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/474535
je někde zdrojáček tamtoho whiptail :O :O se možná mrkni tam jestli fakt jako věříš že tam ňáká taková zkratka byla protože v man se vo tom nic nepiše :O :O
Dobry den.
Je potreba si uvedomit, co to je vlastne terminal.
Terminal je znakove zarizeni, ktere ma pro programy v nem spustene pouze jednoznakovy vstup a vystup.
Program bezici v terminalu s terminalem komunikuje pomoci sady "escape sekvenci", ktere jsou pro kazdy typ terminalu jine.
Viz TERM LINE COLUMNS termcap terminfo .
Terminalem muze byt klidne tiskarna.
Tiskarna asi nema "escape sekvenci" pro pohyb nahoru, smazani celeho okna atd...
Terminal umoznuje pomoci "escape sekvenci" "pohyb" po zobrazovanem bufferu.
Whiptail nikdy nemuze presne vedet, co terminal ukazuje - muze mit pouze nejak kvalitni model.
A uz vubec nemuze tusit, co presne bylo zobrazeno pred jeho spustenim.
Staci opakovane zmenit velikost terminalu a vcelku spolehlive se to rozpadne.
Nektere terminaly maji funkcionalitu "Alternate Screen Buffer".
Programy se pak mohou prepnout do jineho screen bufferu a tam "zobrazovat" neco jineho nez v hlavnim bufferu.
Muj xterm toto ma povoleno.
Jde mu to za behu vypnout/zapnout pomoci menu, ktere se otevre mysi CTRL+prostredni tlacitko - polozka "Enable Alternate Screen Switching".
V tomto menu ma i moznost prepnout "Show Alternate Screen"
To Vam ukaze co je za Whiptailem, pokud teda zrovna whiptail Alternate screen pouziva.
marek
Ja a jeste v mem xtermu funguje:
echo -ne "\033[?1049h" echo -ne "\033[?1049l"
To jsou prave ty escape sequence pro prepnuti screenu.
Ale to zavisi prave na nastaveni TERM terminfo/termcap.
Tak si na to muzete kdyztak udelat nejaky alias.
marek
Tiskni
Sdílej: