Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
V souboru index.html je formulář, co metodou GET odešle proměnnou jmeno do souboru test2.php. Mozilla dokonce naskočí s adresou http:// ... test2.php?jmeno=Filip, ale ve skriptu se jeví jako prázdná. PHP se teprve učím a nelze vyloučit chybu ve skriptech, ale spíš to bude nějakým vyšším bezpečnostním nastavením v konfiguraci PHP. Jiné skripty echo "ahoj světe"; samozřejmě fungují. Předem díky za rady.
Přesný postup
Obsah souboru index.html:
<form action="test2.php" method=get>
Jméno: <input type=text name="jmeno">
<input type=submit value="Odešli">
</form>
Má konfigurace:
Mandrake 9.1 bez těchto serverů, s jejich dodatečnou vlastní kompilací.
Apache 2.0.47, konfiguraván: ./configure --enable-so --prefix=/usr/local/apache2
PHP 4.3.3, konfigurováno: ./configure --with-apxs2=/usr/local/apache2/bin/apxs --with-pgsql --prefix=/usr/local/php
Dodatečné nastavení
v souboru: /usr/local/apache2/conf/httpd.conf
AddType application/x-httpd-php .php .phtml
AddType application/x-httpd-php-source .phps
Potom ještě změny v zobrazování češtiny a root adresář dokumetnů, ale to se v PHP neprojeví.
v souboru: /usr/local/lib/php.ini
register_globals = On
Funguje to, díky. Soubor php.ini jsem dal do /usr/local/php/lib/php.ini. Z toho mám ale nejasno v dalších dvou věcech.
1) Vlastní adresáře v /usr/local jsem volil, aby se při "promíchání" nemohlo stát, že dva software se budou hádat o jeden soubor. Nemůže se to stát? Koukal jsem, že například f-prot instalovaný rpm balíčkem udělal to stejné, pouze si v /usr/local/bin vytvořil ln.
2) Můj jednoduchý postup funguje pouze s Register_globals On. Ještě vyzkouším $_GET["$jmeno_pole"], pak bych to vypnul. V čem je ale nebezpečí? Je to v tom, že mi někdo pomocí parametrů v adrese nacpe do skriptu vlastní hodnoty a je lepší používat metodu "post"? Jestli je toho víc, nebudu se zlobit za odpověď "tohle ještě nepochopíš". Předem dík.
Tiskni
Sdílej: