Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
cd /home/developer/intelFPGA_pro/artifacts.enablement export TOP_FOLDER=`pwd` export PATH=`pwd`/gcc-arm-11.2-2022.02-x86_64-aarch64-none-linux-gnu/bin:$PATH export ARCH=arm64 export CROSS_COMPILE=aarch64-none-linux-gnu- export QUARTUS_ROOTDIR=/home/developer/intelFPGA_pro/24.2/quartus/ export QUARTUS_ROOTDIR_OVERRIDE=${QUARTUS_ROOTDIR} #todle nesnasi bitbake #export LD_LIBRARY_PATH=${QUARTUS_ROOTDIR}/linux64 export PATH=$QUARTUS_ROOTDIR/bin:$QUARTUS_ROOTDIR/linux64:$QUARTUS_ROOTDIR/../qsys/bin:$QUARTUS_ROOTDIR/niosv/bin:$PATH export WORKSPACE=$TOP_FOLDER/gsrd-socfpga/ echo "Yocto setup done" #export PWD=$PWD cd gsrd-socfpga . agilex5_devkit-gsrd-build.sh build_setup exec basha potom dám bitbake_image 2.) Další otázka je kde/jak se dá přepnout stahování z gitu na HTTPS1, nebo nějak protáhnout timeouty spojení nebo tak něco,...? Manuálně se mi to stáhnout z gitu povedlo hned napoprvé, ale nevím, jak yoctu to stažené vnutit (když jsem použil stahovací příkaz z chyby stáhlo se to, ale poak yocto stejně stahoval znovu a nestáhl). byl jsem zvyklý na Buildroot a s yocto jsem začal před týdnem, tak mi to zatím přijde jako fujblé... Kit zatím na stole nemám, ale snažím se být trochu napřed, než přijde. Momentálně jsem to pustil znova a čekám na 76% stahování fpga a 5% rust-llvm-native do_compile po hodině od spuštění (trochu depresivní).
A teď k problému - yocto skončí na stahování kernelu z gitu, pokaždé v jiném místě, chyba byla např. kolem HTTPS2, že očekává ještě data ale nic...V tom navodu vidim jen 'wget' a 'git clone', ktere muzes nahradit cim chces. Kde presne vznika tvuj problem, muzes byt konkretni? Vystup by se taky hodil.
. poky_git/oe-init-build-env MyProject
Nasledne instalujeme pomocne vrstvy a konfigurujeme nastavenia. Ked je vsetko pripravene, pecieme pomocou:
bitbake my-image
Tieto prikazy je mozne najst aj v altera-opensource/gsrd-socfpga repozitari, zapuzdrene do pomocneho skriptu. Na prvy pohlad sa zda ze chyba je opakovane volanie 'build_setup' ktora vymazava pracovne adresare a teda by sa mala realizovat iba raz, pri nahodnej poruche je mozne pokracovat tam kde sme skoncili opatovnym zavolanim 'bitbake_image'.
Pri restarte stroja pouziteho pre zostavovanie FS ale nastava problem kedze je nutne volat 'build_setup' (pripravuje prostredie) - nuz je to asi stavane na silnejsie stroje kde kompilacia jedneho balika netrva cely den. Mozno sa daju z 'build_setup' "vybrat" len niektore casti (skusil by som fragment "... oe-init-build-env ..."), ktore zabezpecia ze premenne prostredia budu identicke ako po prvom volani 'build_setup'. Zmena premennych prostredia / nastaveni skoro vzdy sposobi restart procesu a rekompilaciu roznych balikov...
Tiskni
Sdílej: