Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Z aktuálních akcí na Humble Bundle lze vypíchnout sady knih Become a Python Expert by Pearson a Software Architecture by O'Reilly nebo hru PC Building Simulator (Steam, ProtonDB).
Craig Loewen se na blogu Microsoftu rozepsal o zářijové aktualizaci Windows Subsystému pro Linux (WSL) aneb o předběžném vydání 2.0.0. Nové experimentální vlastnosti (autoMemoryReclaim, sparseVhd, networkingMode, dnsTunneling, firewall, autoProxy) představil také na YouTube.
man: Gwyddion\:\:dump.3pm # Ahoj Leoši Gwyddion\\\:\\\:dump.3pm: Gwyddion/dump.pm pod2man ...Otázka je: nenašel jsem to v dokumentaci, takže je to něco, co funguje náhodou s GNU make? Nebo to funguje všude? Nedá se to řešit nějak líp (tím v nemyslím v tomto konkrétním případě přes ExtUtils::MakeMaker + Makefile.PL, ale obecně)?
all: foo\:\:bar # foo\\\:\\\:bar: hello touch foo::bargmake -- v pohode pmake na Linuxu (http://packages.debian.org/unstable/devel/pmake):
pmake: don't know how to make foo\:\:bar. Stop pmake: stopped in /tmp/marem2am/make-colonsale kdyz se v cili pouzije jenom jeden backslash tak to jde:
all: foo\:\:bar # foo\:\:bar: hello touch foo::barPak jsem zkousel make na jakemsi
IRIX64 kappa 6.5 10181058 IP30 mips
co mame ve skole, a tam se mi ty dvojtecky nepovesdlo vecpat vubec (ani do cilu, ani do zavislosti). Ale na tom Irixu je i gmake, takze se to da.
Jiny system nemam po ruce. Blby je, ze me nenapada jak neco vygooglit, protoze na dotaz makefile+colon vypadnou tutorialy k make :(
make: *** No rule to make target `Gwyddion\:\:dump.3pm'nebo ještě horší věci... Asi budu muset (a) takové věci dělat skriptem, který je vytvoří nezávisle na tom, jestli už existují, spouštěným z jednoho globálního pravidla bez konkrétních jmen souborů (nic moc) (b) používat timestamps nahrazující skutečné cíle (lepší, ale chaos) (c) pojmenovávat ty věci bez dvojteček a přejmenovávat je až při make install (naštěstí je asi před make install nepotřebuji pojmenované s dvojtečkou) Google jsem taky zkoušel ;-) To je naprostá beznaděj, stačilo mi už jen projít všechny výskyty ,colon` v info make, s Google bych asi nikdy neskončil...
Tiskni
Sdílej: