Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobry den, omlouvam se za dotaz, mozna i hloupy, ale uvazuji nasazeni FreeBSD 6.0 na NTB FJS Amilo A 1667G, ktery ma v sobe Ati Mobility RadeonX700, lec vubec netusim, zda toto pujde vubec efektivne vyresit, nebo co nasel Google nevypada nikterak ruzove.
Co jsem prolezal google, nebo i jina fora, vzdy tam dosti najasny vysledek. Dalsi vec, ktera mne v tomto smeru trapi je "uspani a probuzeni" pomoci SW, ci jen funkce, ktere zase nevypadai vubec ruzove, alespon podle toho, co se dalo vycist treba na Linux + *BSD NTBs
Docela rad bych pouzival NTB naplno a ne se jen uskromoval , proto by mne docela zajimalo, zda ma nekdo, nejlepe s timto NTB. NTB si kupuji pro soukrome ucely a to predevsim na multimedia a obcas si na tom zahraji (v Nemocnici). Nerad bych travil roky sestavenim modelines, ktere budou fungovat i prakticky a nejen dle navodu atd. Predem dekuji za odpoved ci pripadne nasmerovani.
Smula je ta, ze ho mam jiz objednan. IBM R50e maji nic moc LCD, nebo se mi to zda, ale prijde mi prilisne tmavy a to i po zasunuti adapteru, kdy se trochu zesvetli.
IBM jsem nechtel, protoze se nedodava s Win XP recovery CD a podle jejich vyjadreni, kdyz jim rozhodim partismy, tak uz ho bez servisu nedam a rad bych pouzival oba OS (nezkoumal jsem to zase tak moc). Za ty penize co stoji IBM, ktery ma sice kvalitnejsi zpracovani, ale nedosahnu tolik, co s timto Amilem a ja si ho kupuji jako nahrazku domaciho stolni ho PC, kdy pendluji mezi Prahou a domovem. Sice si hru pustim jednou za cas, ale obcas si CS, ci Lineage preci jen zahraju, coz na IBM s cenou do 40 000,-- asi nepujde. Casto si taham i praci domu a MSSQL Server s Enterprise Mangaerem (lespi nez tohle jsem jeste nenasel) opravdu na Linux/*BSD asi nedostanu
Mno to jsem velmi potesen ... :), takze mi nezbyva, nez-li doufat, ze se to jednou zmeni....
Tiskni
Sdílej: