Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
GENERIC
je defaultna konfiguracia jadra. Pokial ste ti kernel nekompilovali sam, tak mate zarucene generic jadro.
make
v premennej KERNCONF
ci uz na prikazovom riadku alebo v /etc/make.conf
. Doporucuje sa skopirovat si GENERIC konfigurak a tuto kopiu nasledne upravovat. Pritom by Vam malo byt jasne, pri pohlade do toho suboru, ktore volby mozete, a ktore nemozete vymazat. Naviac niektore volby su viazane na ine (typicky miibus
u pci sietoviek). V pripade, ze Vam teda niektora podstatna volba chyba, kompilacia jadra sa nepodari. Staci trochu rozmyslat, citat komentare v konfiguraku a bezproblemov jadro skompilujete.
/usr/src/sys/i386/conf/NOTESobsahuje volby pre i386 architekturu. Dalsie volby - nezavisle na platforme - mozete najst v subore
/usr/src/sys/conf/NOTESZistit defaulne volby a hodnoty volieb, zial, nie je mozne, AFAIK. Ma vlastne vyznam hovorit o defaultnych volbach? Volby bud v konfiguraku su, alebo tam nie su, a vtedy nemaju ziadne hodnoty (to sa tyka vacsiny, urcite vsak nie vsetkych, napr. scheduler asi nie je treba explicitne uviest, implicitny je - alebo aspon donedavna bol - bsd): ked neuvediete device, proste ho nebudete mat. Niektore volby su povinne, ale tie su vsetky v GENERIC aj s prislusnym komentarom.
uname -a
zistis, kt. config bol pouzity pri compilovani kernelu, takze jednoducho spatne zistis, ci sa dana
volba v kernely nachadza alebo nie Tiskni Sdílej: