Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
GENERIC
je defaultna konfiguracia jadra. Pokial ste ti kernel nekompilovali sam, tak mate zarucene generic jadro.
make
v premennej KERNCONF
ci uz na prikazovom riadku alebo v /etc/make.conf
. Doporucuje sa skopirovat si GENERIC konfigurak a tuto kopiu nasledne upravovat. Pritom by Vam malo byt jasne, pri pohlade do toho suboru, ktore volby mozete, a ktore nemozete vymazat. Naviac niektore volby su viazane na ine (typicky miibus
u pci sietoviek). V pripade, ze Vam teda niektora podstatna volba chyba, kompilacia jadra sa nepodari. Staci trochu rozmyslat, citat komentare v konfiguraku a bezproblemov jadro skompilujete.
/usr/src/sys/i386/conf/NOTESobsahuje volby pre i386 architekturu. Dalsie volby - nezavisle na platforme - mozete najst v subore
/usr/src/sys/conf/NOTESZistit defaulne volby a hodnoty volieb, zial, nie je mozne, AFAIK. Ma vlastne vyznam hovorit o defaultnych volbach? Volby bud v konfiguraku su, alebo tam nie su, a vtedy nemaju ziadne hodnoty (to sa tyka vacsiny, urcite vsak nie vsetkych, napr. scheduler asi nie je treba explicitne uviest, implicitny je - alebo aspon donedavna bol - bsd): ked neuvediete device, proste ho nebudete mat. Niektore volby su povinne, ale tie su vsetky v GENERIC aj s prislusnym komentarom.
uname -a
zistis, kt. config bol pouzity pri compilovani kernelu, takze jednoducho spatne zistis, ci sa dana
volba v kernely nachadza alebo nie
Tiskni
Sdílej: