Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
uname ukazuje ze je to freebsd 4.11-stable. Na freebsd.org o 4.11 uz nie je ziadne info. Je toto este vobec podporovane (security updates) alebo si mam nabrusit valasku?
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba:
# Device Mountpoint FStype Options Dump Pass
# proc /proc procfs rw 0 0
ale mount mi ukaze:
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/dev/ad4s1e on /var (ufs, local, soft-updates)
/dev/ad4s1f on /usr (ufs, local, soft-updates)
procfs on /proc (procfs, local)
ako je mozne ze ani root partition nie je vo fstabe? ako ten server vobec nabootoval? pouziva freebsd /etc/mtab?
ako zistim na akom stroji ten server bezi? (/proc je prazdny)
Note: FreeBSD 4.11-RELEASE, as well as the FreeBSD 4-STABLE branch from which it comes, have reached ``End of Life'' status and are no longer supported as of 1 February 2007. Specifically, the Security Officer Team will no longer be issuing advisories against FreeBSD 4-STABLE. In addition, the Ports Manager Team will no longer perform package builds for 4-STABLE, and building ports from source on 4-STABLE is no longer supported.
inac tipujem, ze mate zdielany HW z dalsimi zakaznikmi, tzv. jail, nieco ako virtual host.
Pokial ide o donhost, som presvedceny, ze lepsie i lacnejsie sluzby najdete aj na uzemi byvalej CSXR ;)
je sice pravda ze lacnejsie aj kvalitnejsie sluzby u nas najdem, ale server musi byt v GB (kde je aj firma), kedze podla mojho sefstva, v CSXR zijeme este v jasnyniach.
na co sa este mam pozriet ked chcem zistit ci som len chroot-nuty? /etc obsahuje len tieto subory:
access.conf master.passwd spwd.db access.conf.default mime.types srm.conf crontab mime.types.default srm.conf.default csh.cshrc my.cnf ssh fonts openssl.cnf ssl.conf fstab pam.conf ssl.crl group passwd ssl.crt hosts pear.conf ssl.csr httpd.conf periodic ssl.key httpd.conf.1.12.2005 protocols ssl.prm imlib pwd.db syslog.conf localtime rc.d termcap lynx.cfg resolv.conf xml2Conf.sh magic services xsltConf.sh manpath.config shells
fstab
podle to neni jail!Fstab uvedeny hore je prazdny.
pac:
1. pri jailu se dela prazdnyfstab
podle to neni jail!Plati to v hostitelskom systeme, nie v nutri jail-u. V jaili mozu byt demoni bindovany na vsetky IP, co znamena na vsetky = jednu ip nastavenu tomu jailu. Z pohladu hostitelskeho systemu su tieto demony bindovane na jednu IP. Slovo "musi" nie je spravne, spravnejsie je "mali by". Na porte 80 vsetkych ip adries hostitelskeho systemu moze pokojne bezat webovy server; vtip je v tom, ze tento bude obsluhovat requesty pre vsetky IP adresy, v jaili potom nemoze byt webovy server na tom istom porte prevadzkovany.
pac:
2. kazdy daemon musi byt primo bindovany na urcitou IP adresu
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/root
!= root partition :)
man fstab
man dmesg
uz si nepamatuji, jak je to presne na freebsd, ale bsd NENI linux! bsd pouziva spise sysctl
, priklad pro (hw):
$ sysctl hw hw.machine=i386 hw.model=Intel(R) Pentium(R) M processor 1300MHz ("GenuineIntel" 686-class) hw.ncpu=1 hw.byteorder=1234 hw.physmem=251162624 hw.usermem=251158528 hw.pagesize=4096 hw.disknames=wd0,cd0 hw.diskcount=2 hw.cpuspeed=1300 hw.setperf=100 hw.vendor=Acer hw.product=TravelMate 290 hw.version=290 hw.serialno=LXT350508733916903EB00 hw.uuid=a54408dd-a9eb-11d7-85eb-00023fbc6429trochu vlastni iniciativy by neskodilo :P http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba: # Device Mountpoint FStype Options Dump Pass # proc /proc procfs rw 0 0 ale mount mi ukaze: /dev/ad4s1a on / (ufs, local)Cili ve fstab jenom ten jeden radek, prikaz mount vypise ten / ...
Tiskni
Sdílej: