LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »uname ukazuje ze je to freebsd 4.11-stable. Na freebsd.org o 4.11 uz nie je ziadne info. Je toto este vobec podporovane (security updates) alebo si mam nabrusit valasku?
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba:
# Device Mountpoint FStype Options Dump Pass
# proc /proc procfs rw 0 0
ale mount mi ukaze:
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/dev/ad4s1e on /var (ufs, local, soft-updates)
/dev/ad4s1f on /usr (ufs, local, soft-updates)
procfs on /proc (procfs, local)
ako je mozne ze ani root partition nie je vo fstabe? ako ten server vobec nabootoval? pouziva freebsd /etc/mtab?
ako zistim na akom stroji ten server bezi? (/proc je prazdny)
Note: FreeBSD 4.11-RELEASE, as well as the FreeBSD 4-STABLE branch from which it comes, have reached ``End of Life'' status and are no longer supported as of 1 February 2007. Specifically, the Security Officer Team will no longer be issuing advisories against FreeBSD 4-STABLE. In addition, the Ports Manager Team will no longer perform package builds for 4-STABLE, and building ports from source on 4-STABLE is no longer supported.
inac tipujem, ze mate zdielany HW z dalsimi zakaznikmi, tzv. jail, nieco ako virtual host.
Pokial ide o donhost, som presvedceny, ze lepsie i lacnejsie sluzby najdete aj na uzemi byvalej CSXR ;)
je sice pravda ze lacnejsie aj kvalitnejsie sluzby u nas najdem, ale server musi byt v GB (kde je aj firma), kedze podla mojho sefstva, v CSXR zijeme este v jasnyniach.
na co sa este mam pozriet ked chcem zistit ci som len chroot-nuty? /etc obsahuje len tieto subory:
access.conf master.passwd spwd.db access.conf.default mime.types srm.conf crontab mime.types.default srm.conf.default csh.cshrc my.cnf ssh fonts openssl.cnf ssl.conf fstab pam.conf ssl.crl group passwd ssl.crt hosts pear.conf ssl.csr httpd.conf periodic ssl.key httpd.conf.1.12.2005 protocols ssl.prm imlib pwd.db syslog.conf localtime rc.d termcap lynx.cfg resolv.conf xml2Conf.sh magic services xsltConf.sh manpath.config shells
fstab
podle to neni jail!Fstab uvedeny hore je prazdny.
pac:
1. pri jailu se dela prazdnyfstab
podle to neni jail!Plati to v hostitelskom systeme, nie v nutri jail-u. V jaili mozu byt demoni bindovany na vsetky IP, co znamena na vsetky = jednu ip nastavenu tomu jailu. Z pohladu hostitelskeho systemu su tieto demony bindovane na jednu IP. Slovo "musi" nie je spravne, spravnejsie je "mali by". Na porte 80 vsetkych ip adries hostitelskeho systemu moze pokojne bezat webovy server; vtip je v tom, ze tento bude obsluhovat requesty pre vsetky IP adresy, v jaili potom nemoze byt webovy server na tom istom porte prevadzkovany.
pac:
2. kazdy daemon musi byt primo bindovany na urcitou IP adresu
/dev/ad4s1a on / (ufs, local)
/root
!= root partition :)
man fstab
man dmesg
uz si nepamatuji, jak je to presne na freebsd, ale bsd NENI linux! bsd pouziva spise sysctl
, priklad pro (hw):
$ sysctl hw hw.machine=i386 hw.model=Intel(R) Pentium(R) M processor 1300MHz ("GenuineIntel" 686-class) hw.ncpu=1 hw.byteorder=1234 hw.physmem=251162624 hw.usermem=251158528 hw.pagesize=4096 hw.disknames=wd0,cd0 hw.diskcount=2 hw.cpuspeed=1300 hw.setperf=100 hw.vendor=Acer hw.product=TravelMate 290 hw.version=290 hw.serialno=LXT350508733916903EB00 hw.uuid=a54408dd-a9eb-11d7-85eb-00023fbc6429trochu vlastni iniciativy by neskodilo :P http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/
dalsia vec nad ktorou si lamem hlavu je, ze fstab obsahuje iba: # Device Mountpoint FStype Options Dump Pass # proc /proc procfs rw 0 0 ale mount mi ukaze: /dev/ad4s1a on / (ufs, local)Cili ve fstab jenom ten jeden radek, prikaz mount vypise ten / ...
Tiskni
Sdílej: