Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
CURRENT? To znamená, že to není vhodné pro produkční nasazení. A na druhou stranu je z bezpečnostních důvodů doporučován portsnap. A teď ať si člověk vybere :-/
CURRENT je v tuto chvíli 7.0-RC1, což bych rozhodně neoznačil jako verzi pro ostrý provoz, když je to RC. Od toho jsou STABLE. Opravy bezpečnostních chyb se aplikují i do STABLE, i když vývoj probíhá na CURRENT.
Na archu si to moc nepředstavím, já používám Debian Ale když jsme u toho, tak na Debianu používám, vzhledem k dlouhým dobám mezi vydáními, větev testing a nikdy jsem s tím neměl problémy. Tak možná půjdu do CURRENT.
Handbook jsem samozřejmě četl, to bych si nedovolil se tu ptát, aniž bych před tím hledal . Ale přesto v tom mám, jak říkáš, bordel. Třeba mi v tom uděláš trochu jasno.
Chápu, že samotná FreeBSD, kterou přímo vyvíjí a další programy, které se přebírají od jiných autorů, jsou dvě různé věci. Ale vazba mezi tím snad být musí. Přece nemůžu nainstalovat libovolnou verzi programu do libovolné verze FreeBSD.
Pokud to stahuji přes cvsup, tak to stahuje zvlášť zdrojáky FreeBSD a zvlášť porty. Ale v konfiguráku uvádím, pro kterou verzi.
Ale u portsnapu to nezadávám. Ten tedy stahuje nejnovější verzi. A když budu mít např. nainstalovanou verzi 6.x a portsnap stáhne porty pro verzi 8.0, tak jak mám jistotu, že to bude fungovat. Co když program bude volat nějakou funkci, které ve verzi 6.x ještě není.
Díky za trpělivost
Ono mě asi hlavně zmátlo, že v ukázkových příkladech supfile je nastavován parametr tag, třebaže vždy právě pro current pomocí tečky. A i se to podle něj nějak řídí, protože když se např. zadá špatná hodnota, tak to nestáhne nic.
Nejde jen o ten samotný jeden program, ale vazbu na další věci. Třeba verze knihoven, které zase mezi tím mění někdo jiný. Může taky třeba docházet k regresím. A u rozsáhlejších balíků těžko jeden maintainer zkontroluje vše.
Víš, já se zvyklej na vývojový model Debianu, tak možná hledám záludnosti, které u FreeBSD nejsou.
Jak se ty porty vlastně testují, když od toho nejsou různé větve a hned se nejnovější tlačí do provozu?No predsa zvycajnym pristupom vyvojarov: ak to ide zbuildovat, je to hotove. Myslis, ze nova verzia programu X.Y. sa testuje inak pri commite do stromu portov ako pri uvolneni RPM balicka pre CentOS? Pri commite do portov to ma aspon maitainera, ktory to (snad) skusil nainstalovat a spustit, predtym ako to commitol. No a potom je tu buildovacia farma pointyhat ci ako sa to vola.
The Ports Collection supports the latest release on the FreeBSD-CURRENT and FreeBSD-STABLE branches. Older releases are not supported and may or may not work correctly with an up-to-date ports collection. Over time, changes to the ports collection may rely on features that are not present in older releases. Wherever convenient, we try not to gratuitously break support for recent releases, but it is sometimes unavoidable. When this occurs, patches contributed by the user community to maintain support for older releases will usually be committed. (http://www.freebsd.org/ports/)
To mě sice taky napadlo (např. proto, že jsou tam stažené INDEXy pro různé verze), ale bohužel se mi nikde nepodařilo najít, jak to prakticky používat. Ve všech návodech autoři automaticky používají verzi CURRENT.
Tiskni
Sdílej: