Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »192.168.0.60:/export/mojezfs on /home/www type nfs (rw,noexec,nosuid,nodev,noatime,soft,udp,rsize=32768,wsize=32768,addr=192.168.0.60)stejne jako, kdyz jsem mel pole na linuxu, jen s tim rozdilem, ze u NFS/ZFS jsem pouzil rsize=32768,wsize=32768, nebot jsem se nekde docetl, ze by to tak melo byt.
zfs set sharenfs=on mojezfsa pak
share -F nfs -o rw=192.168.0.60,192.168.0.60 /export/mojezfsted jsem to psal z pameti protoze sem mimo ten stroj, tak doufam, ze jsem to napsal ok
to je zrejme spatne. prikaz share se nema pouzivat pro sdileni zfs file systemu. melo by stacit: zfs set sharenfs=on pool/mojezfs nic vic neni potreba. pro jednorazove sdileni lze pouzit: zfs share pool/mojezfs
zfs set sharenfs=on pool/mojezfstak ma pristup pro zapis kazdy, takze ty ip pro zapis musim pres share nastavit, taktze v tom bych nevidel ten problem, rozhodne to neresi problem s prodlevou.
v tom pripade potrebujes neco takoveho: zfs set sharenfs='rw=192.168.0.1' pool/mojezfs
web1:/home/www# lstak na klientovi2 se hned ten soubor zobrazi, jinak to trva nekolik vterin.
acregmax=n
Hold cached attributes for no more than n seconds
after file modification. The default value is 60.
Pokud je toto nezadouci je mozne mountovat noac:
$ mount -F nfs -o noac server:/export
noac
Suppress data and attribute caching. The data cach-
ing that is suppressed is the write-behind. The
local page cache is still maintained, but data
copied into it is immediately written to the server.
Ve vasem pripade buch se pomoci snoop/wireshark snazil dobrat jake
data jdou po siti a zjistit zda:
a) klient ktery provadi zapis jej 'zdrzuje'
b) klient ktery cte, vubec nekontaktuje server ale pouzije lokalni
cache
--
Pavel Filipensky
Tiskni
Sdílej: