Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Filesystem Size Used Avail Capacity Mounted on /dev/ad0s1a 496M 66M 390M 15% / devfs 1.0K 1.0K 0B 100% /dev /dev/ad0s1e 496M 828K 455M 0% /tmp /dev/ad0s1f 49G 45G 873M 98% /usr /dev/ad0s1d 1.9G 1.6G 151M 92% /var linprocfs 4.0K 4.0K 0B 100% /usr/compat/linux/proc procfs 4.0K 4.0K 0B 100% /procdíky za odpověď, stana
... lze to udělat nějakým nástrojem/příkazem nedestruktivně?Nativnymi FreeBSD nastrojmi to patrne nepojde. Ak existuju nejake 3rd party aplikacie (v portoch by mohlo cosi byt), bude to vzdy risk, ako pri kazdej online zmene velkosti suboroveho systemu, ktory na to nebol dizajnovany. Neda sa urobit jednoduchy workaround tak, ze najdes vhodne velky adresar v /usr (napr. /usr/src/, /usr/obj, ...), presunies ho do povedzme /var/usr/<povodne_meno> a na povodne miesto ho nasymlinkujes? Btw, toto je dovod, preco disk na particie nedelim, pokial na to nie je vopred znamy zavazny dovod; miesto vzdy niekde chyba a niekde inde je ho nadbytok, nech uz je disk podeleny akokolvek.
Tiskni
Sdílej: