Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
Info ci ste sa z niecim podobnym nestretli.Nainstalovane full OpenBSD 4.4.Nastavenie X-ka vsetko OK.Spustenie OK.Fvwm pekne nabehne.A teraz nastava paseka po ukonceni X-ka mi monitor ako keby zhasne o polovicu ,kontrast o polovicu,jas o polovicu.Pritom nastavene je vsetko na normal.Nepomaha ani zvysovanie ani znizovanie jasu,kontrastu.Monitor nereaguje.Ked spustim X-ko este raz a ukoncim ho,nevidim uz nic.Pomoze len reboot .Nie je to daka ficura X-ka 2 razy a dost :D PS.Alkoholom to nie je :D
V logu nic neni?
Prilozil som Xorg.log a xorg.conf.Zaujimave ,ze stymto javom som za zatial nestrotol ani v GNU/Linuxe ani FreeBSD.
No, podle Google podobny problem s OpenBSD melo dost lidi. Doporucuje se zmena hodnoty sysctl machdep.allowaperture, ale nevim jestli to ve Vasem pripade pomuze.
Nepomohla ani zmena machdep.allowaperture.Mam ju na 2 ,nepomohla ani zmena na 1 ,pisu ze je vhodna pre starsie grafiky stale to iste. Dva razy a dost.Komplet jas a kontrast v console na "0" bez moznosti spatneho nastenia monitorom.Aj tak dakujem za pomoc.
Tiskni
Sdílej: