Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
ahoj, na disku ad0 mam freebsd a na disku ad3 mam windows xp. chtel bych pouzit vychoziho boot managera boot0cfg co je na bsd. nastavil jsem boot0cfg takto:
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad0
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad3
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad0
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad3
freebsd mi nabootuje (volba f1), ale windows ne (volba f5). zustane to na volbe f5 a nic dal se nedeje. co bych mel jeste donastavit? dekuji za rady
Na druhem disku asi boot0cfg nepatri, to mate asi pravdu. Nicmene to castecne funguje. Kdyz odpojim prvni disk s FreeBSD, a zapojim disk s Windows jako prvni, najede boot0cfg a po zvoleni volby F1, Windows normalne nabootuji. Disk s FreeBSD jsem odpojil, a zapojil jako prvni prazdny disk a nainstalil Windows.
Pokud se nepletu, kdyz mi s boot0cfg jako primarni disk Windows najedou, mely by prece naject i jako sekundarni? Nebo musim zmenit bootovaci file ve Windows a prenastavit soubor k sekundarnimu disku?
Ale jo, boot0cfg s Windows určitě funguje, když je na primary master. Co dělá, když je spuštěn ze secondary slave, to nevím. Buď jak buď ale budete mít problém se zaváděním Windows... Teď jsem je zkusil nainstalovat na testovací mašině - odmítnou se instalovat na druhý disk, pokud nemůžou zapsat zaváděcí soubory do nějaké FAT/NTFS slice na prvním disku! Na Vašem místě bych ty disky prohodil, akorát z fixit konsoly opravte /etc/fstab na disku s FreeBSD.
Každopádně je potřeba upravit \boot.ini na souborovém systému s Windows. Tam je uložena konfigurace NT zavaděče. Takhle vám pořád hledá jádro Windows na prvním disku.
Je to obyčejný textový soubor a budete muset zvýšit číslo rdisc.
Ha, dekuji, ja vedel, ze to bude takhle nejak :) Zkusim upravit boot.ini
To mě zaujalo, tak jsem to zkusil ve stejné konfiguraci, jako má tazatel. Windows instalované na primary master, úprava rdisk v \boot.ini na 3, potom disk přesunutý do secondary slave. Nový disk do primary master, na něj FreeBSD. Pak boot0cfg na oba disky. Reboot. boot0cfg mi nabídne F5 - boot z druhého disku, následný boot0cfg mi nabídne F1 s Windows. Zavádění Windows ale vede k rebootu stroje... Tipuju, že zavaděč Windows neustojí, že není na prvním disku, proto se takhle i odmítá instalovat, jak už jsem psal výše.
Pokud tomu dobre rozumim, nejprve prehodit Windows disk jako primar. Pak nastavit boot0cfg na primarnim disku bez nutnosti upravy v boot.ini souboru? Na sekundarnim disku se boot0cfg upravovat nemusi, chapu to spravne?
Jenom jsem vyrobil tutéž konfiguraci, jako jste měl v okamžiku, kdy jste kladl dotaz (tj. Windows disk v secondary slave), a zkusil, jestli úprava boot.ini zprovozní Windows. Nebylo tomu tak. Vykašlete se na to. Foukněte Windows zpátky do primary master, FreeBSD na secondary slave a přepište fstab.
O.K. vyzkousim a postnu jak jsem dopad. Dekuji za rady
Tak jsem dopadl spate. Prohodil jsem disky a udelal jednu zbrklou nejapnost. V Paragonu jsem dal update MBR na FBSD a Windows discich. Takze Windows mi nyni bootuji ale FBSD ne :) Vypalim si FBSD CD a nejak to zkusim napravit a pak pristoupim k reseni o kterem jsem se bavili.....
Zdá se (Dual Hard Disk Windows XP Problem), že máte pravdu.
Nicméně v odkazovaném článku to vyřešili tak, že Grub podvrhnul biosové číslování disků (0x80, 0x81) a NT zavaděč to zbaštil a vše jim funguje.
Manuál boot0cfg(8) sice zmiňuje přepínače -d a -o setdrv, ale nepochopil jsem z toho, jestli to slouží na potřebné podvržení číslování zavaděči další úrovně, nebo jestli se jedná jen o to, jak bude boot0 identifikovat disky sám pro sebe.
Jo, urcite to muj BIOS umi (klavesa F8 a pak vybrat medium/ASUS deska), nicmene ja chtel pro svou zenu neco jednoduzsiho, jako treba F1 a F5 :o) jestli mi jako rozumite. A volba F1 nebo F5 mi prisla pro ni jak delana, nez premyslet ktery ze 4 disku a dvou CD-ROMek to je :) zkusim nastavit ten boot.ini
Tiskni
Sdílej: