Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
ahoj, na disku ad0 mam freebsd a na disku ad3 mam windows xp. chtel bych pouzit vychoziho boot managera boot0cfg co je na bsd. nastavil jsem boot0cfg takto:
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad0
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad3
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad0
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad3
freebsd mi nabootuje (volba f1), ale windows ne (volba f5). zustane to na volbe f5 a nic dal se nedeje. co bych mel jeste donastavit? dekuji za rady
Na druhem disku asi boot0cfg nepatri, to mate asi pravdu. Nicmene to castecne funguje. Kdyz odpojim prvni disk s FreeBSD, a zapojim disk s Windows jako prvni, najede boot0cfg a po zvoleni volby F1, Windows normalne nabootuji. Disk s FreeBSD jsem odpojil, a zapojil jako prvni prazdny disk a nainstalil Windows.
Pokud se nepletu, kdyz mi s boot0cfg jako primarni disk Windows najedou, mely by prece naject i jako sekundarni? Nebo musim zmenit bootovaci file ve Windows a prenastavit soubor k sekundarnimu disku?
Ale jo, boot0cfg s Windows určitě funguje, když je na primary master. Co dělá, když je spuštěn ze secondary slave, to nevím. Buď jak buď ale budete mít problém se zaváděním Windows... Teď jsem je zkusil nainstalovat na testovací mašině - odmítnou se instalovat na druhý disk, pokud nemůžou zapsat zaváděcí soubory do nějaké FAT/NTFS slice na prvním disku! Na Vašem místě bych ty disky prohodil, akorát z fixit konsoly opravte /etc/fstab na disku s FreeBSD.
Každopádně je potřeba upravit \boot.ini na souborovém systému s Windows. Tam je uložena konfigurace NT zavaděče. Takhle vám pořád hledá jádro Windows na prvním disku.
Je to obyčejný textový soubor a budete muset zvýšit číslo rdisc.
Ha, dekuji, ja vedel, ze to bude takhle nejak :) Zkusim upravit boot.ini
To mě zaujalo, tak jsem to zkusil ve stejné konfiguraci, jako má tazatel. Windows instalované na primary master, úprava rdisk v \boot.ini na 3, potom disk přesunutý do secondary slave. Nový disk do primary master, na něj FreeBSD. Pak boot0cfg na oba disky. Reboot. boot0cfg mi nabídne F5 - boot z druhého disku, následný boot0cfg mi nabídne F1 s Windows. Zavádění Windows ale vede k rebootu stroje... Tipuju, že zavaděč Windows neustojí, že není na prvním disku, proto se takhle i odmítá instalovat, jak už jsem psal výše.
Pokud tomu dobre rozumim, nejprve prehodit Windows disk jako primar. Pak nastavit boot0cfg na primarnim disku bez nutnosti upravy v boot.ini souboru? Na sekundarnim disku se boot0cfg upravovat nemusi, chapu to spravne?
Jenom jsem vyrobil tutéž konfiguraci, jako jste měl v okamžiku, kdy jste kladl dotaz (tj. Windows disk v secondary slave), a zkusil, jestli úprava boot.ini zprovozní Windows. Nebylo tomu tak. Vykašlete se na to. Foukněte Windows zpátky do primary master, FreeBSD na secondary slave a přepište fstab.
O.K. vyzkousim a postnu jak jsem dopad. Dekuji za rady
Tak jsem dopadl spate. Prohodil jsem disky a udelal jednu zbrklou nejapnost. V Paragonu jsem dal update MBR na FBSD a Windows discich. Takze Windows mi nyni bootuji ale FBSD ne :) Vypalim si FBSD CD a nejak to zkusim napravit a pak pristoupim k reseni o kterem jsem se bavili.....
Zdá se (Dual Hard Disk Windows XP Problem), že máte pravdu.
Nicméně v odkazovaném článku to vyřešili tak, že Grub podvrhnul biosové číslování disků (0x80, 0x81) a NT zavaděč to zbaštil a vše jim funguje.
Manuál boot0cfg(8) sice zmiňuje přepínače -d a -o setdrv, ale nepochopil jsem z toho, jestli to slouží na potřebné podvržení číslování zavaděči další úrovně, nebo jestli se jedná jen o to, jak bude boot0 identifikovat disky sám pro sebe.
Jo, urcite to muj BIOS umi (klavesa F8 a pak vybrat medium/ASUS deska), nicmene ja chtel pro svou zenu neco jednoduzsiho, jako treba F1 a F5 :o) jestli mi jako rozumite. A volba F1 nebo F5 mi prisla pro ni jak delana, nez premyslet ktery ze 4 disku a dvou CD-ROMek to je :) zkusim nastavit ten boot.ini
Tiskni
Sdílej: