Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den,
mam takovy drobny problem. Kdyz chci cist line-by-line pres read tak mi z radku /lib/libcosik.0 udela /lib/libcosik. , pritom kdyz /lib/libcosik.0 prepisu na /lib/libcosik.1 tak vse funguje jak ma.
Vi nekdo jak toto chovani obejit ?
Dekuji za pripadne odpovedi.
Kdyz chci cist line-by-line pres read tak mi z radku /lib/libcosik.0 udela /lib/libcosik. , pritom kdyz /lib/libcosik.0 prepisu na /lib/libcosik.1 tak vse funguje jak ma.
Mohl byste to trochu rozvést?
Mně tohle funguje bez problémů:
~$echo "/lib/libcosik.0" | ( read libname; echo $libname; ) /lib/libcosik.0
Aaaah pardon!! zpusobil to spatny IFS . I kdyz nechapu proc. Pouzil jsem IFS=0x07 .0x07 jako netisknutelnou klavesu bell abych neprisel o zadne znaky. a ten mi to zahadne delal.
No ale v tom pripade mam jinou otazku. Jaky IFS mam dat aby mi read nechal pocatecni mezery a pritom neprisel o zadne znaky?
No ale v tom pripade mam jinou otazku. Jaky IFS mam dat aby mi read nechal pocatecni mezery a pritom neprisel o zadne znaky?Mňo, IFS & spol. je od toho, aby právě mezery likvidovalo
Noo mojim cilem je si nasypat do pole radky textu a jednoduseji nez pres read me to nenapadlo.
Problem take je ze to musim cpat z roury a ne ze znameho souboru.
no proste neco ve stylu
cat text | while read line
do
pole[$l]="$line"
(( l++ ))
done
Noo mojim cilem je si nasypat do pole radky textu a jednoduseji nez pres read me to nenapadlo.
Tam jde spíš o to, co s tím bude dál (věřím, že tohle skutečný cíl není).
Jestli se s tím potom mají dělat nějaké složitější kejkle, je na místě zvážit, jestli je shell to pravé a není pohodlnější to udělat v PERLu nebo AWKu (podle toho, co ovládáte lépe).
Problem take je ze to musim cpat z roury a ne ze znameho souboru.
Tohle se tady řešilo před pár dny - bylo tam několik řešení.
Moje oblíbené:
cosi | (while read line; do ... done; ... );
IFS= while read line; do ... done
while IFS="" read line; do ... doneaby původní IFS zůstala ve zbytku skriptu nedotčena, tedy ve výchozím, očekávaném stavu. Samozř. záleží případ od případu, ale měnit si proměnné prostředí (ekvivalent nařezávání si větve) globálně by se mohlo jednou vymstít.
Tiskni
Sdílej: